Pohled na areál střediska Sellafield, v němž má svou centrální laboratoř i National Nuclear Laboratory. Najdete tu funkční i vyřazené jaderné reaktory, továrnu na přepracování paliva a civilní i vojenské výzkumné laboratoře. (Zdroj: Visitcumbria.com)
Pohled na areál střediska Sellafield, v němž má svou centrální laboratoř i National Nuclear Laboratory. Najdete tu funkční i vyřazené jaderné reaktory, továrnu na přepracování paliva a civilní i vojenské výzkumné laboratoře. (Zdroj: Visitcumbria.com)

Britská vláda zveřejnila novou průmyslovou strategii, která předkládá podrobné plány, jak zemi umožnit, aby využila všech možností pro dosažení ekonomického růstu jaderného sektoru doma i v zahraničí.

Ministr obchodu Vince Cable a ministr energetiky Ed Davey ve svém společné prohlášení oznámili, že tato devadesátistránková strategie nazvaná The UK’s Nuclear Future (Budoucnost britského jádra) je poslední částí vládního plánu usilujícího o nové strategie v jedenácti klíčových sektorech. Vláda zde předkládá svůj předpoklad, že jádro bude hrát významnou roli v budoucím energetickém mixu Velké Británie a přibližuje plány vlády, aby se Velká Británie přidala k předním zemím světové jaderné energetiky. Strategie pokrývá jadernou energetiku celistvě, včetně stavby nových zařízení, skladování použitého paliva, likvidace vysloužilých elektráren, služeb během palivového cyklu, provozu a údržby.

Klíčovým závazkem obsaženým ve strategii je částka 15 milionů liber (23 milionů dolarů), která má být vynaložena na založení National Nuclear Users Facility, která bude sdružovat univerzity a společnosti pracující na výzkumu jaderných technologií. Centra této organizace budou umístěna v National Nuclear Laboratory (NNL) sídlícího v Sellafieldu, v Culham Centre for Fusion Technology a v objektu Dalton Cumbrian univerzity v Manchesteru. Dalších 18 milionů liber (27 milionů dolarů) bude použito na podporu 35 projektů ve výzkumu a vývoji jádra. Na závěr 12,5 milionů liber (19 milionů dolarů) bude směřovat na podporu reaktoru JHR (Jules Horowitz Reactor) díky tomu, že se Velká Británie přidala k tomuto výzkumnému programu, což oznámila začátkem tohoto měsíce. Nové návrhy reaktorů a jejich palivové cykly budou zatím uchovávány ve fázi přezkoumávání včetně realizovatelnosti spuštění výzkumu a vývoje malého modulárního reaktoru SMR, což by Velké Británii umožnilo stát se důležitým partnerem každé nové konstrukce reaktoru mířící na světový trh.

Strategie navrhuje kroky, které je potřeba udělat pro přilákání britských i zahraničních investic do jaderných projektů, jak pomoci britským firmám proniknout na zahraniční trhy a také jak zajistit, aby k tomu měla Velká Británie nezbytné schopnosti.

Dokument vychází ze závěrů generálního průzkumu britských výzkumných kapacit v oblasti jádra, který byl podniknut v reakci na dotaz Sněmovny lordů. Skupina dokumentů také obsahuje rozklad předkládající britské ambice v oblasti jádra na příštích 40 let a plán stanovující činnosti výzkumu a vývoje a jejich časový přehled.

Podle strategie má dojít ke změně poslání společnosti National Nuclear Laboratory, aby získala centrálnější úlohu a radila vládě v otázkách jaderné energetiky a strategických výzkumných projektů. Jedním z nových úkolů společnosti bude poskytnout prostor organizaci Nuclear Innovation and Research Office (NIRO), která urychlí práci organizace Nuclear Innovation and Research Advisory Board (NIRAB), která bude pomáhat formulovat program výzkumu a vývoje jaderné energetiky.

Vince Cable řekl, že jaderný průmysl dává Británii významnou příležitost k ekonomickému růstu, a Ed Davey dodal, že jádro a ostatní bezemisní zdroje energie budou rozhodující pro pokrok Velké Británie. Řekl k tomu: „Potřebujeme využít všech našich možností pro boj se změnou klimatu a udržení svítících žárovek, a to v mezích přípustných pro zákazníky. Nejen v tomto desetiletí, ale i do roku 2050 a po něm.“

Strategie byla vstřícně přijata mluvčími britského jaderného průmyslu a britské akademické obce. Předseda britské asociace jaderného průmyslu, Lord Hutton, chválil vládu za „pevnou dohodu“ o pokračující roli britského jádra. Britský hlavní vládní vědecký poradce, John Beddington, řekl, že prohlášení o výzkumu, vývoji a dovednostech jsou prvními kroky k naplnění potenciálních budoucích požadavků, které mohou předčit v současné době tvořené plány.

Strategie byla uveřejněna týden po udělení plánovacího souhlasu pro jadernou elektrárnu Hinkley Point C, což bude první nová jaderná elektrárna ve Velké Británii za posledních 25 let. Energetická společnost EDF Energy má v plánu na tomto místě postavit dva bloky typu EPR dodávané společností Areva, ale ještě nebylo schváleno konečné investiční rozhodnutí. Mezi britskou vládou a společností Nuclear New Build Generation, která je dceřinnou společností EDF Energy, stále probíhají diskuze o finančních okolnostech projektu. Podle principu smlouvy o rozdílu budou příjmy výrobce elektřiny zvýšeny, pokud budou výkupní ceny elektřiny pod stanovenou výkupní cenou. Tato výkupní cena má být stanovena pro všechny druhy bezemisních zdrojů elektrické energie.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..