Představa japonské Toshiby o podobě nové finské JE u obce Pyhäjoki na poloostrově Hanhiviki. Zdroj: WNN
Představa japonské Toshiby o podobě nové finské JE u obce Pyhäjoki na poloostrově Hanhiviki. Zdroj: WNN

Finská společnost Fennovoima plánuje letos vybrat dodavatele pro novou finskou jadernou elektrárnu, přičemž váhá mezi reaktorem s velkým a středním výkonem.  Kandidáty na účast v tendru jsou ruský Rosatom, japonská Toshiba a francouzská Areva.

V lednu roku 2012 Fennovoima obdržela nabídky na stavbu elektrárny s reaktorem o výkonu 1600 megawattů nedaleko vesnice Pyhäjoki na západním pobřeží Finska od společností Areva a Toshiba. Jednání pokračovala po celý rok a poslední změny do jednotlivých projektů byly vneseny v lednu 2013. Po jejich zhodnocení rozhodlo vedení firmy přerušit jednání o těchto projektech, zahájit nové řízení a vybrat dodavatele znova. Začala ihned jednat opět s Toshibou, znovu o reaktoru s výkonem 1600 megawattů, zároveň však ale společnost zvažuje, zda pro ni nebude výhodnější postavit reaktor s menším výkonem 1000-1300 megawattů. Do konce března by mělo být dokončena první fáze rozhodovacího procesu, při kterém firma připraví podklady, týkající se technické stránky projektů, licencí a ekonomiky. Následovat bude druhá fáze, ve které už firma prozkoumá jednotlivé nabídky.

„Správní rada společnosti Fennovoima rozhodla, že firma začne zkoumat použitelnost reaktorů středního výkonu (pro novou jadernou elektrárnu ve Finsku, pozn. red.). Fennovoima zvažuje minimálně tři potenciální dodavatele reaktorů středního výkonu: společnosti Toshiba, Areva a Rosatom. Společnost hodlá vybrat dodavatele pro elektrárnu v roce 2013“, uvádí zpráva Fennovoima.

Zdroj: World Nuclear News, Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..