Pohled na jadernou elektrárnu Gravelines. V pozadí si můžete všimnout sedmi nádrží na tekutá paliva, které provozuje společnost Total. (Zdroj: Realitypod.com)
Pohled na jadernou elektrárnu Gravelines. V pozadí si můžete všimnout sedmi nádrží na tekutá paliva, které provozuje společnost Total. (Zdroj: Realitypod.com)

Výsledky zprávy o jaderné bezpečnosti ve Francii říkají, že katastrofální exploze a oheň v ropném skladišti společnosti Total u města Gravelines by mohly mít vliv na bezpečnost jaderné elektrárny, která s tímto skladištěm sousedí. Skupina EDF, která jadernou elektrárnu provozuje, má spolu se společností Total v plánu změny, díky nimž se vyhnou nepříjemným důsledkům nepředpokládaných událostí.

V 70. letech 20. století došlo poblíž města Gravelines ve Flandrech v severní Francii k rozvoji dvou významných průmyslových komplexů. Prvním z nich bylo ropné skladiště, které zahájilo provoz v roce 1974. O rok později ho následovala stavba prvního bloku jaderné elektrárny Gravelines, která začala probíhat v jeho blízkém sousedství. Skladiště se během 70. let výrazně rozrostlo a jaderná elektrárna se v roce 1985 stala největší v zemi, když uvedla do provozu poslední ze šesti reaktorů.

První blok elektrárny Gravelines, který je vybaven tlakovodním reaktorem o výkonu 910 MWe, je vzdálený od nejbližší ropné nádrže pouze 700 metrů. Ve skladišti je celkem sedm nádrží, z nichž každá pojme až 90 tisíc metrů krychlových surové ropy. Kvůli zvýšení bezpečnosti jaderné elektrárny nechala společnost EDF vztyčit 20 metrů vysoký val s odvodňovacími kanály, které mají zamezit rozšíření ropy, pokud unikne z nádrží.

Zpráva o bezpečnosti francouzské jaderné infrastruktury, kterou vypracoval francouzský institut pro radiační ochranu a jadernou bezpečnost (IRSN – Institut de Radioprotection et de Sûreté Nucléaire), popisuje jednotlivé kroky, které bude potřeba vykonat v případě jednoho katastrofického jevu přesahujícího všechna očekávání. Tento jev je znám jako efekt převaření, který se objevuje při dlouhotrvajícím hoření tekutého paliva. Toto rozšíření pozornosti na vnější rizika je v souladu s celosvětovou reakcí na nehodu ve Fukušimě, kdy bylo podceněno riziko cunami a také připravenost na záplavy.

Institut IRSN popisuje efekt převaření jako výbušný útvar v podobě ohnivé koule, která je vymrštěna do výšky jakožto následek požáru v nádrži, v níž je delší dobu skladováno palivo a v níž se separuje malé množství vody. Může k tomu dojít v případě vysoce viskózních uhlovodíků, jako je třeba těžká topná nafta nebo surová ropa. Ta se totiž může působením uvolněného tepla při požáru rozdělit na dvě části. Těžší zůstane u dna a nad ní se bude hromadit lehčí část. Potom separování vody na dně nádrže povede k jejímu okamžitému varu a prudkým vypařením může roztrhnout nádrž a vymrštit do výšky hořící palivo v podobě ohnivé koule, která může ve vzduchu setrvat i jednu minutu. Požár méně viskózních paliv může také vést k efektu převaření, ale v o poznání menším měřítku.

Analýzy společnosti EDF shrnují, že pokud by v zařízení společnosti Total došlo k požáru a efektu převaření v nádrži, která je nejblíže k jaderné elektrárně, mohla by vzniklá ohnivá koule ohřát některé části elektrárny. Mohlo by dojít i k tomu, že by kvůli vysoké teplotě byla ohrožena funkčnost bezpečnostních systémů, jako jsou záložní zdroje elektřiny, ventilace a čerpadla. EDF počítala s nejhorší možnou situací, kdy by nádrž byla plná surové ropy, což by znamenalo, že by se efekt převaření mohl vyskytovat po dalších 60 hodin od vzniku požáru.

Na řešení tohoto problému spolupracovaly obě společnosti EDF a Total a výsledkem je plán na změnu využívání nejbližší nádrže. Společnost Total v ní bude skladovat méně viskózní motorovou naftu, čímž bude vyloučeno nejvážnější riziko. IRSN ve své studii tvrdí, že efekt převaření v případě motorové nafty nebude tak silně tepelně působit na bezpečnostní systémy elektrárny Gravelines. Před tím, než bude v nádrži skladováno jiné palivo, musí být vypuštěna a vyčištěna. Než k tomu koncem tohoto roku dojde, bude v ní skladováno jen minimální množství surové ropy.

Podle původních postupů pro případ nouze měla být jaderná elektrárna okamžitě zastavena, jakmile se v areálu skladiště společnosti Total objeví vážnější požár. Nyní budou přidány měřící přístroje, které určí, zda se má personál elektrárny evakuovat či ukrýt.

 

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..