Stav konstrukce k 13. 3. 2013 (Zdroj: www. world-nuclear-news.org)
Stav konstrukce k 13. 3. 2013 (Zdroj: www. world-nuclear-news.org)

Kostra budovy, která roste vedle bloku Fukušima-4, dosáhla třetího patra a nyní je vyšší než reaktorová hala, kterou má po dokončení z části zakrýt. Má sloužit především k tomu, aby proběhlo bezpečné vyjmutí použitého paliva z mokrého skladiště čtvrtého bloku. K tomuto účelu poskytne krytý prostor vybavený filtračním, ventilačním a manipulačním zařízením.

Stavba začala na začátku ledna a sestavení prvního patra trvalo přibližně týden. Ve středu 13. března oznámila společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco), že bylo dokončeno třetí patro. Stavbu čekají ještě další dvě patra, která nepůjdou přímo do výše, ale budou zasahovat i nad budovu čtvrtého bloku, a to především v oblasti bazénu s použitým palivem.

Po dokončení má být v této budově umístěna ventilační, filtrační a manipulační technika, díky níž bude možné z mokrého skladiště vyjmout vysoce radioaktivní palivové soubory. Jednou z aktuálně nejdůležitějších činností v elektrárně je jejich přemístění do kontejnerů, v nichž budou převezeny do skladu použitého paliva v areálu elektrárny.

Když 11. března 2011 udeřilo zemětřesení a vlna cunami, byl čtvrtý blok odstavený a probíhala na něm údržba. Proto bylo ve skladovacím bazénu, umístěném v horní části budovy, uloženo použité palivo a celá zavážka reaktoru. Díky tomu se na tomto bloku nemohla stát žádná katastrofa a veškeré nebezpečí spočívalo ve snaze o udržení rozumné teploty bazénu. Starosti s přehříváním byly umocněny po výbuchu vodíku, který pronikl do prostorů čtvrtého bloku ventilací sdílenou s třetím blokem a poškodil konstrukci budovy.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..