Jaderná elektrárna Temelín.
Jaderná elektrárna Temelín.

Závazky a povinnosti obou stran, konkrétní odpovědnost a rozsah prací obsahují  smlouvy, které uzavřelo s významnými českými průmyslovými podniky česko-ruské Konsorcium MIR.1200. České společnosti ZAT, Hochtief CZ a ÚJV Řež  získají v případě  úspěchu konsorcia MIR.1200 v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín perspektivní smlouvy, které jim zajistí nadějné vyhlídky do příštích let. ČTK o tom dnes informovala mediální zástupkyně konsorcia Monika Matyáštíková.

„Tyto smlouvy vymezují závazky a povinnosti obou stran. Jasně určují konkrétní odpovědnost a precizují rozsah prací. Zároveň můžeme na základě předaných nabídek jednotlivých společností kdykoliv ověřit, se kterými subdodavateli tyto podniky uzavírají další smlouvy. Tím se ujistíme, že 75 procent zakázky opravdu zůstane v České republice,“ uvedl Josef Perlík ze společnosti Škoda JS, která tvoří konsorcium společně s ruskými firmami Gidropress a Atomstrojexport.

ZAT bude v případě vítězství konsorcia v tendru dodávat automatizované systémy řízení technologických procesů a další zařízení elektrárny. Hochtief CZ v takovém případě bude zodpovědný za stavební část projektu. ÚJV Řež by se podílel na zpracování projektové dokumentace jaderné a turbínové části stavby.

Smlouvy s českými podniky uzavírá také Westinghouse. Ten už dříve podepsal memorandum o spolupráci například se strojírenskou skupinou Vítkovice, na konci února pak také s ÚJV Řež, Škoda Praha Invest a Královopolská Ria.

Odhady nákladů na vybudování třetího a čtvrtého bloku JE Temelín se pohybují mezi 200 a 300 miliardami korun. Celá operace má za úkol výkon JETE více než zdvojnásobit. ČEZ oznámila, že vítěze tendru vyhlásí již na podzim, nejspíše v září. Komerční provoz na reaktorech druhé řady JE Temelín by měl být podle plánu spuštěn v roce 2025.

O dostavbu Temelína se ucházela ještě francouzská Areva, která rovněž uzavřela smlouvy o smlouvách budoucích s českými podniky. ČEZ však Arevu z tendru v říjnu vyřadil. Francouzská společnost usiluje u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže o návrat do výběrového řízení.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..