Jaderná elektrárna Temelín.
Jaderná elektrárna Temelín.

Česko-ruské Konsorcium MIR.1200 se chystá v nejbližších týdnech založit společnost Nuclear Power Alliance, která by v případě úspěchu konsorcia v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín řídila projekt stavby. V nově vytvořené akciové společnosti bude mít 34procentní podíl Škoda JS a po 33 procentech budou vlastnit zbývající členové konsorcia Gidropress a Atomstrojexport, což jsou dceřiné společnosti ruské firmy Rosatom. Informaci serveru Česká pozice dnes ČTK potvrdil mluvčí Konsorcia MIR.1200 Aleš Pospíšil.

„Nuclear Power Alliance bude mít na starosti řízení firem v dodavatelském řetězci, z nichž většina budou české podniky,“ řekl ČTK Pospíšil. „Ředitelem nově založené společnosti bude pan Josef Perlík, který je členem představenstva Škody JS a má na starosti projekt dostavby Temelína,“ dodal.

Pospíšil zároveň řekl, že partnerem společnosti ČEZ, která tendr na Temelín vypsala, zůstává Konsorcium MIR.1200. Nuclear Power Alliance bude konsorciu sloužit jako nástroj pro realizaci stavby v případě úspěchu ve výběrovém řízení.

O dostavbu Temelína se kromě česko-ruského konsorcia uchází americko-japonská společnost Westinghouse. Do tendru se přihlásila i francouzská Areva, ČEZ ji ale loni na podzim ze soutěže vyřadil. Areva se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a usiluje o svůj návrat do tendru.

ČEZ by měl podle svých dřívějších vyjádření v nejbližší době zveřejnit výsledky předběžného hodnocení nabídek v tendru. Konečného vítěze chce ale vyhlásit až v září. V mezidobí chce ČEZ jednat s uchazeči o vylepšení jejich nabídek.

Náklady na stavbu třetího a čtvrtého bloku jihočeské jaderné elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun. ČEZ očekává, že by nové bloky Temelína měly být uvedeny do provozu v roce 2025, elektřinu by měly vyrábět po 60 let.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..