Jukka Laaksonen. Zdroj: forumspb.com
Jukka Laaksonen. Zdroj: forumspb.com

Reaktory VVER splňují a často i převyšují bezpečnostní požadavky postfukušimské éry. Patří k vůbec nejspolehlivěji zabezpečeným jaderným zařízením současnosti. Ve svém vystoupení na 7. Evropském jaderném fóru, které se konalo v březnu Praze, to prohlásil celosvětově uznávaný expert na jadernou bezpečnost, bývalý generální ředitel finského Úřadu pro radiační a jadernou bezpečnost (STUK) Jukka Laaksonen.

Ve své přednášce se Jukka Laaksonen soustředil zejména na charakteristiku a odůvodnění poučení, která pro jadernou energetiku plynou z havárie na fukušimské jaderné elektrárně. V této souvislosti představil technické charakteristiky reaktorových jednotek VVER-1200 a jejich nové, přísnější bezpečnostní parametry, které vznikly na základě analýzy příčin fukušimské havárie.

„Fukušima ukázala, že je třeba všechny základní bezpečnostní prvky mnohonásobně jistit. Reaktory VVER-1200 tyto požadavky postfukušimské éry plně splňují a navíc obsahují další zlepšené bezpečnostní prvky jako například unikátní kombinaci aktivních a bezpečnostních systémů a takzvaný lapač aktivní zóny “, uvedl Laaksonen, který v současnosti zastává funkci viceprezidenta společnosti Rusatom Overseas, zastupující v zahraniční ruskou jadernou korporaci Rosatom.

Jukka Laaksonen se v rámci své návštěvy České republiky setkal také se studenty ČVUT a představiteli CENEN, sdružení českých vzdělávacích institucí zabývajících se výukou v oboru jaderného inženýrství, a České nukleární společnosti.

Pro zaručení maximální úrovně bezpečnosti mají reaktory VVER zajištěné dlouhodobé chlazení aktivní zóny bez nutnosti přívodu elektrické energie, počítají s odvodem zbytkového tepla a pro případ závažné závažné nehody disponují „lapačem taveniny“, který umožňuje uchovat integritu kontejnmentu i v situaci, kdy by došlo k tavením paliva v reaktoru. Reaktory typu VVER-1200 nabízí Konsorcium MIR.1200 v rámci výběrového řízení pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

Jukka Laaksonen je světově uznávaným a vysoce respektovaným odborníkem na otázky bezpečnosti v jaderné energetice. Od dubna 2012 působí jako viceprezident společnosti Rusatom Overseas. V rámci své funkce zodpovídá za technické aspekty zahraničních projektů ruské jaderné korporace Rosatom a jejich soulad s mezinárodními a národními bezpečnostními požadavky. V letech 1997 – 2012 zastával funkci generálního ředitele finského Úřadu pro radiační a jadernou bezpečnost (STUK). Od 70. let minulého století se aktivně účastnil řady mezinárodních aktivit při zajišťování jaderné bezpečnosti a byl předsedou několika mezinárodních organizací, včetně Výboru pro řídicí činnost v jaderné oblasti Agentury pro jadernou energii při OECD (1998 -2007), či skupiny Evropské komise pro koordinaci programu podpory EU zemí východní Evropy při vypracování legislativy pro regulaci jaderné energetiky (2001—2003). Rovněž vedl řadu misí MAAE pro zajištění jaderné bezpečnosti. V současné době zastává funkci místopředsedy Mezinárodní konzultační skupiny pro jadernou bezpečnost.

Konsorcium MIR.1200 je jedním ze dvou uchazečů o dostavbu 3. a 4. bloku JE Temelín. Lídrem česko-ruského konsorcia je společnost ŠKODA JS a.s., která ke spolupráci přizvala firmy ZAO Atomstrojexport a OAO OKB Gidropress. Obě jsou dceřinými společnostmi státního podniku Rosatom. Konsorcium MIR.1200 nabízí projekt jaderné elektrárny VVER-1200, který těží ze zkušeností z více než 1300 reaktorových let provozu jaderných elektráren typu VVER.

Rusatom Overseas je dceřinou společností státního podniku Rosatom, která byla založena za účelem propagace a šíření ruských jaderných technologií ve světě a managment aktivit Rosatomu mimo území Ruské federace. Rusatom Overseas nabízí kromě běžných obchodních a inženýringových operací i dlouhodobé a komplexní služby jako je například příprava právních dokumentů, rozvoj národních regulací a právního rámce, vzdělávání a školení, nebo zajištění investic projektu. Kromě toho zahrnuje její nabídka širokou škálu produktů a služeb, např. těžbu uranu nebo výstavbu jaderných elektráren.

Zdroj: informační servis konsorcia MIR.1200

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..