Dnes jsou to dva roky od hrůzného zemětřesení, které vzalo životy desítek tisíc Japonců. A také od nehody na JE Fukušima. Zdroj: ČTK
Dnes jsou to dva roky od hrůzného zemětřesení, které vzalo životy desítek tisíc Japonců. A také od nehody na JE Fukušima. Zdroj: ČTK

Desetitisíce lidí dnes opět demonstrovaly v Tokiu a dalších japonských městech za uzavření všech jaderných elektráren v zemi. Shromáždění a pochody se uskutečnily u příležitosti druhého výročí katastrofy jaderné elektrárny ve Fukušimě.

V japonské metropoli, kde se podobná demonstrace konala již v sobotu, se dnes obyvatelé sešli ve velkém parku v centru města, aby si vyslechli projevy a koncerty ozvučené pomocí elektřiny ze sluneční energie. Poté se vydali na pochod kolem vládních úřadů k parlamentu, aby zde předali petici požadující od nové vlády uzavření jaderných elektráren v zemi.

„Na shledanou jaderná energie“, stálo například na transparentech účastníků demonstrací. Podobných protestů a různých vzpomínkových akcí se od soboty do pondělí má podle místních médií uskutečnit po celém Japonsku kolem 150. Na mnoha místech se dnes například konaly pietní obřady na památku obětí zemětřesení z 11. března 2011.

Živel si před dvěma lety v Japonsku vyžádal život téměř 19.000 lidí a způsobil ohromné škody, ze kterých se některé oblasti dosud plně nevzpamatovaly. Zároveň způsobil největší nukleární katastrofu ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160.000 osob.

Panují obavy, že radiace poškodila zdraví některých obyvatel. Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno připustila, že lidem, kteří byli nejvíce vystaveni vlivu radiace, hrozí „nepatrně“ vyšší riziko onemocnění rakovinou.

Mnozí Japonci se bojí, že se podobná katastrofa může opakovat, a vyzývají nového premiéra Šinzó Abeho, aby nařídil rychlé ukončení provozu všech jaderných elektráren.

Z 50 japonských reaktorů jsou v provozu dva, u ostatních se od katastrofy provádějí důkladné bezpečnostní testy. Premiér Abe, jehož pravicová strana vyhrála prosincové volby, prosazuje obnovení provozu všech reaktorů, které testy označí za bezpečné. Předchozí levicová vláda slíbila obyvatelům, že země upustí od jaderné energetiky do konce 30. let.

Proti jaderné energetice se demonstrovalo u příležitosti druhého výročí japonské katastrofy i v jiných zemích. Například v sobotu v Paříži tisíce lidí vytvořily protestní lidský řetěz vinoucí se ze severní části francouzské metropole k jižní.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..