Hořící kus methanhydrátu. Zdroj: Tundragas.com
Hořící kus methanhydrátu. Zdroj: Tundragas.com

Japonští experti dnes jako první na světě vytěžili plyn z metan hydrátů, zdroje, který bývá nazýván „hořlavým ledem“ a Japonsko by mohl ochránit před nedostatkem energií. O výsledku experimentální těžby pod mořským dnem nedaleko japonského pobřeží informovala agentura AFP.

Metanové hydráty, ložiska plynu uzavřená v ledových krystalech, jsou potenciálně obrovský zdroj energie, jehož světové zásoby by podle různých odhadů mohly až desetinásobně přesahovat známé zásoby fosilních zdrojů na Zemi.

Ložisko, kde Japonci těžbu uskutečnili, se nachází v mořském příkopu Nankai asi 50 kilometrů od japonského hlavního ostrova Honšú. Experti určité množství plynu vytěžili asi čtyři hodiny od začátku experimentu z hloubky zhruba 330 metrů pod mořským dnem, sdělil nejmenovaný pracovník ministerstva průmyslu.

Podle japonské výzkumné studie se jen v oblasti příkopu Nankai nachází nejméně 1,1 bilionu krychlových metrů plynu, ekvivalent asi 12 let japonské spotřeby. Odhaduje se, že japonské pobřežní vody by celkově mohly obsahovat možná až stonásobek roční spotřeby plynu v Japonsku.

„Naším cílem je zdokonalit technologie tak, aby bylo možné zahájit komerční těžbu,“ řekl podle AFP japonský ministr průmyslu Točimicu Motegi.

Možnosti těžby z metanových hydrátů zkoumaly i další země jako Kanada, USA nebo Čína. Japonsko ale se zkušební těžbou pod mořským dnem začalo jako první na světě. Tokio, které je největším světovým dovozcem zkapalněného zemního plynu, už investovalo do rozvoje technologií pro těžbu metan hydrátů stovky milionů dolarů a chce tento program dovést do komerčního využití do roku 2018.

Průzkum v oblasti Nankai provádí státní energetická společnost Japan Oil, Gas, and Metals National Corp (JOGMEC). Výzkumníci použili metodu odtlakování, při které se metanový hydrát mění v metan.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..