J. Scott Peterson
J. Scott Peterson

Přinášíme vám rozhovor, který jsme udělali s panem Scottem Petersonem po jeho přednášce na mimořádném fakultním kolokviu pořádaném Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou v Praze. Jeho přednáška měla název „Vyvíjející se požadavky na jadernou energii“. Mluvil v ní především o zlepšení bezpečnostních opatření v amerických jaderných elektrárnách po nehodě ve Fukušimě a také o budoucnosti americké jaderné energetiky. V tomto jedinečném rozhovoru, který jsme díky organizátorům přednášky měli možnost udělat, jsme se ptali především na modulární výstavbu. Každý ví, že ji Westinghouse uvádí jako jednu z hlavních výhod svých reaktorů AP1000, ale je těžké se dočíst, co to přesně obnáší. Doufáme, že po přečtení tohoto rozhovoru vám to bude jasnější.

Na úvod si dáme jednu neodbornou otázku. Mohl byste se nám krátce představit? Co je náplní Vaší práce v Nuclear Energy Institute?

 

Jistě, jmenuji se Scott Petrson a pracuji v Nuclear Energy Institute (NEI) už 23 let. Před tím jsem dva roky pracoval ve společnosti Illinois Power, což je illinoiská energetická společnost (Dnes součást energetické skupiny Ameren – pozn. Atominfo.cz), a předtím jsem byl sedm let novinář. V Nuclear Energy Institute mám na starosti všechny komunikační programy, vývoj webových stránek, sociální média, reklamu a mediální vztahy. To také obnáší spoustu obhajování různých strategií a podporu jaderné energie mezi ostatními druhy energie.

 

Jste původem vědec nebo technik?

 

Ne, jsem novinář.

 

To je zajímavé, jak se může novinář dostat na takové významné místo v jaderné energetice…

 

Z toho si nic nedělejte, moje matka to také nemůže pochopit.

 

Další otázka se bude týkat malých jaderných reaktorů. Rusové pracují na projektu reaktorů s výkonem 100 MW, které by se měly za čtyři roky dostat na trh. Máte ve Spojených státech nějaký podobný projekt?

 

Ano, máme také takový projekt, dokonce jich máme víc. Pracujeme na půl tuctu návrhů malých jaderných reaktorů, které budou mít výkon od 30 do 300 MW. V současné době prochází schvalovacím řízením u Nuclear Regulatory Commission (NRC), v němž musíme regulační komisi přesvědčit o bezpečnosti našich projektů. Očekáváme, že schvalovací řízení bude trvat sedm či více let. Reaktorům AP1000 to trvalo deset let, takže předpokládáme o něco kratší dobu díky tomu, že tyto projekty jsou menší, a tak komise musí prostudovat menší množství materiálů. Na vývoji těchto malých reaktorů také spolupracujeme s americkými energetickými společnostmi. Hlavní spolupráce přijde po udělení licence při uvádění reaktorů na trh. Vstup našich malých reaktorů na trh tedy předpokládáme v roce 2020 či později, ale rozhodně ne dříve.

 

V další otázce bych se chtěl zaměřit na Temelín. Ve své přednášce jste říkal, že jednou z výhod modulárního způsobu výstavby je možnost některé součásti vyrobit v Louisianě a jiné v …

 

 

Některé díly jaderných elektráren vyrábíme v Louisianě a pak je odešleme na staveniště v Jižní Karolíně nebo Georgii, kde jsou sestaveny a umístěny na své místo.

 

 

Mě to připadá, jako byste mohli vyrobit všechny komponenty jaderné elektrárny v USA a pak je jen poslali do České republiky. Je to tak?

 

Ne, ne, ne. Jedná se pouze o způsob výstavby. To stejné bychom mohli udělat i v České republice. Znamená to, že na místě, kde bude stát elektrárna, provedeme všechny přípravné práce a jednotlivé moduly vyrobíme a sestavíme někde jinde. To probíhá v továrně v Louisianě, která se ukázala jako vhodná pro tuto práci, takže se Westinghouse rozhodl ji takto využít. Stejně tak se ale můžeme podívat do České republiky a najít podobný závod tady, ať už to bude v Temelíně, nebo na druhém konci republiky. To vše záleží na vedoucím projektu, který si vybírá dodavatele jednotlivých komponent. Já jsem ale chtěl zdůraznit jinou věc. Modulární způsob výstavby umožňuje to, aby se ekonomický zisk rozprostřel a nezůstával jen na jednom místě. Viděli jsme, že to ve Spojených státech fungovalo dobře.

 

 

Ale to podle mě nedává valný smysl pro naši republiku, která je o poznání menší než Louisiana.

 

Ne, ne. Může a také nemusí. Všechno to záleží na průmyslové základně České republiky. Pokud tu bude nějaký závod schopný kvalitní průmyslové výroby a bude v něm soustředěna kvalitní pracovní síla, tak může být využit pro modulární výstavbu. Je také možné myslet v delším časovém horizontu a ne jen na Temelín. Reaktory AP1000 přichází na trh i v jiných evropských zemích, takže by se tato továrna mohla stát centrem modulární výstavby i pro další země. Když se na tohle díváte, je potřeba se vždy dívat z větší perspetkivy. To je způsob, jakým k tomu přistupujeme v USA, takže Louisianská továrna vyrábí moduly pro obě stavby – pro Jižní Karolínu i pro Georgii. Stejný osud může potkat i další společnosti v jiných projektech. Pokud používáte modulární způsob výstavby, jako to dělá Westinghouse, můžete si vybrat závod a ten bude středem pro zbytek trhu.

 

Jak to vypadá s reaktory AP1000 v ostatních evropských zemích, např. ve Velké Británii?

 

To záleží na Britech. Jsem si jistý, že v současné době hodnotí nabízené technologie. Víte, u reaktorů AP1000, které tam nabízíme, jsme udělali konstrukční změnu kvůli ostatním týmům, s nimiž tam soupeříme. Rozhodnutí o tom, co Britové očekávají od technologie a také od projektu celkově, je čistě obchodní. Není to jen technologie, o čem se rozhodují. Důležitá je také stabilita dodavatelů v celém projektovém týmu a v neposlední řadě také to, co tento tým dokáže do projektu přinést.

 

Připadá mi, že Westinghouse má malou nevýhodu kvůli tomu, že Američané v posledních třiceti letech nepostavili žádný nový jaderný reaktor, zatímco Rusové ano. Myslíte si, že je nějaká výhoda, která by to mohla převážit?

 

To není tak docela pravda, protože jsme stavěli jaderné reaktory. Poslední jsme uvedli do provozu v roce 1996, takže to není tak, že bychom na mnoho let vypadli z konstrukčního procesu. Stavěli jsme také v cizině a to právě reaktory AP1000. Naše reaktory získaly licenci od NRC, což je považováno za mezinárodní standard v oblasti jaderné bezpečnosti. Dále jsme se pohybovali na jiných trzích a Westinghouse dosáhl rekordu v údržbě stávajících jaderných elektráren. Jakmile je elektrárna jednou postavena, vyžaduje údržbu, což je zisk, který trvá 40, 60 i více let. Takže stojí za to, se na tomto trhu udržet. Myslím si, že Westinghouse prokázal v tomto oboru výkon stejně tak jako ostatní američtí dodavatelé. Dohromady předvedli odborné znalosti nejen v konstrukci reaktorů, ale také v údržbě a zásobování palivem a především v přinášení těchto zkušeností na trh, kde soupeří s konkurencí. Reaktory AP1000 se začaly stavět až před krátkou dobou, protože to je zbrusu nový koncept, který má ty nejlepší vlastnosti v oblasti bezpečnosti, které lze na současném trhu nalézt. Díky tomu, že jich v současné době stavíme osm, podle mě představují standard, který stojí za to, aby byl brán v úvahu.

 

 

Jaký je Váš osobní názor na Vaše konkurenty v Temelínském tendru?

 

Já nemám konkurenty v Temelínském tendru. Nejsem dostatečně blízko k soutěžním nabídkám na to, abych měl názor na jednotlivé nabídky. Mám jen zkušenosti s technologiemi, které jsou na americkém trhu, takže nemůžu komentovat soutěžní nabídky v Temelínském tendru.

 

Potkal jste se někde přímo s Rusy nebo Francouzi?

 

Potkali jsme se. Mluvili jsme spolu na mezinárodních konferencích. Většinou jsme se bavili o vývoji reaktorů. Vzájemné soupeření těchto firem ale zůstává jen mezi nimi. Nezkoušeli jsme se míchat do těchto soutěží.

 

Nyní přijde bonusová otázka. Před nějakým časem jsme dělali rozhovor s panem Carltonem Stoiberem, jaderným právníkem. Řekl mi zajímavou věc o skladování použitého paliva. Američtí provozovatelé jaderných elektráren vkládají velké finanční prostředky do jaderného fondu, který měl být použit na vybudování úložiště v lokalitě Yucca Mountain. Ale když byl projekt tohoto úložiště zrušen, nikdo neví, co s těmi penězi bude. Je pro ně nějaké využití?

 

V současné době představují všechny tyto fondy, které jsou uložené v americké státní pokladně, přibližně 26 miliard dolarů. I nadále pokračujeme ve shromažďování těchto financí, protože takové jsou americké zákony. Až jednou budeme pokračovat v hledání jednotného zařízení pro ukládání použitého paliva, nebo pokračovat v průzkumu lokality Yucca Mountain či jiného místa, tak tyto uložené peníze vezmeme a použijeme. Nebudou však sloužit jen na průzkum lokality, ale také na stavbu zařízení, na výrobu kontejnerů pro uskladnění paliva a na plánování a realizaci přepravy paliva do skladovacího zařízení. V těchto fondech je k dispozici více než dostatek peněz, abychom to mohli provést. Navíc finanční prostředky v jaderných fondech se stále zvětšují. Čím více vyrobíme energie v jaderných elektrárnách, tím více peněz do fondů přibude. Daň je 0,10 centů za kilowatthodinu a celková výše přírůstku tedy závisí na zákaznících, kteří spotřebovávají elektřinu z jádra.

 

 

Ještě mě napadla jedna otázka. Jaká je v USA situace s kvalifikovanou obsluhou jaderných reaktorů? Četl jsem článek, v němž psali, že ve Spojených státech není dostatek kvalifikovaného personálu na obsluhu jaderných reaktorů, takže bývá přijímán z řad námořních důstojníků, kteří sloužili na jaderných ponorkách.

 

Skutečně upřednostňujeme takové pracovníky, protože už mají odborné znalosti, které od operátorů jaderných bloků očekáváme. Takže to není nijak závažný stav. Před přijetím, musí budoucí obsluha reaktorů projít kvalifikačním řízením u naší společnosti a u NRC. V současné době trénujeme skupinu, která bude obsluhovat reaktory AP1000 v Georgii a Jižní Karolíně. Výcvik trvá několik let a probíhá na simulátorech, které jsou přesnými kopiemi skutečných kontrolních místností, v nichž budou v budoucnu pracovat. Takže ve Spojených státech nemáme žádný závažný stav co se týče nových operátorů. Zkrátka si stále zajišťujeme, že budeme mít dostatek odborného personálu, a upřednostňujeme bývalé členy námořnictva, protože si s sebou přináší typicky deset a více let zkušeností s prací s jaderným reaktorem. Takže kdykoli máme příležitost, někoho takového přijmout, uděláme to.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..