Čerenkovovo záření v jaderném reaktoru, klasický obrázek s nimi asociovaný. Přes obecně rozšířený názor, že ve světě dochází k celkové jaderné renesanci, politika zemí EU tomu příliš nesedne.
Čerenkovovo záření v jaderném reaktoru. Výzkumné reaktory vyrábějí lékařské radioizotopy a slouží vědeckému výzkumu v nejrůznějších oborech.

S rychle rostoucím významem výzkumných jaderných reaktorů pro rozvoj nejrůznějších vědních odvětví roste také počet jejich aplikací v mnoha důležitých oborech lidské činnosti, jako je jaderná medicína. Konkrétně výroba radioizotopů vede ke zvýšení vědeckého i komerčního zájmu o tento druh investic. Vůbec nejvýkonnější výzkumný reaktor MBIR, který má vyrůst v Rusku, vzniká za účasti české firmy – společnosti EGP Invest z Uherského Brodu.

Společnost EGP Invest v těchto dnech dokončila první fázi přípravy projektové dokumentace strojovny víceúčelového výzkumného jaderného reaktoru MBIR, který se po svém dokončení v roce 2019 stane nejvýkonnějším výzkumným reaktorem na světě. Celková hodnota zakázky na přípravu projektové dokumentace strojovny činí 2,5 milionu eur (tedy přibližně 60 milionů korun) a její dokončení je plánováno na srpen letošního roku.

Společnost EGP Invest vyhrála zakázku v rámci mezinárodního výběrového řízení, mimo jiné díky tomu, že má bohaté zkušenosti s projekty pro jaderné elektrárny – pracovala v minulosti pro JE Temelín, Mochovce, Jaslovské Bohunice i Dukovany.

„Navázání přímé spolupráce s ruským jaderným průmyslem vnímáme jako unikátní příležitost pro další rozvoj naší společnosti. Jen samotný projekt MBIR nám může zajistit zakázky až do roku 2019. Jedná se současně o významnou referenční zakázku, jejíž úspěšné splnění nám pomůže otevřít nové zahraniční trhy,“ říká Ing. Petr Sláčala, MBA, ředitel společnosti.

„Práce na tak prestižních projektech, jako je výstavba MBIR, nám také pomáhá udržet si talentované mladé lidi s technickým vzděláním a pro celý náš region je garancí zachování pracovních míst pro vysokoškoláky,“ dodává Petr Sláčala.

„V oblasti projektování a výstavby zařízení pro jaderné elektrárny patří odborníci v České republice mezi světovou špičku. Jsem proto velmi rád, že se EGP Invest prosadil v tvrdé mezinárodní konkurenci. Stejně tak mne těší, že počet českých firem, které jsou úspěšné v našich výběrových řízeních na dodávky služeb a zařízení pro jaderné elektrárny, v posledních letech opět roste,“ říká Vjačeslav Peršukov, náměstek generálního ředitele ruské státní korporace Rosatom.

O společnosti EGP Invest

Společnost EGP INVEST, spol. s r.o., zajišťuje projektové práce a služby v oboru investiční výstavby, rekonstrukcí, modernizací a inovací staveb. Specializuje se především na oblast jaderné a klasické energetiky a na energetická díla z obnovitelných zdrojů. Své služby ale nabízí i v dalších oblastech (např. v oblasti petrochemie, průmyslové, vodohospodářské a občanské výstavby). Společnost byla založena v roce 1991 a ve své podnikatelské činnosti a výrobním programu navazuje na zkušenosti projektového střediska otevřeného v Uherském Brodě již v roce 1960. V roce 2009 se stala stoprocentní dceřinou společností ÚJV Řež, a.s. V současnosti zaměstnává 110 stálých pracovníků, jejichž průměrný věk dosahuje 42 let.

O projektu MBIR

Výzkumné jaderné reaktory jsou neodmyslitelnou součástí jaderného průmyslu od samého počátku dějin jaderné energetiky. Postupem času se jejich význam výrazně rozšířil na další vědní i průmyslová odvětví, jejichž vývoj doznal díky výzkumným reaktorům revolučních změn. Po celém světě je podle údajů Mezinárodní agentury pro atomovou energii v současné době v provozu 240 výzkumných reaktorů, dalších přibližně 360 reaktorů již bylo zastaveno a vyřazeno z provozu.

MBIR je víceúčelový výzkumný reaktor poháněný rychlými neutrony. Bude postaven ve Výzkumném ústavu atomových reaktorů v ruském Dimitrovgradu a jeho dokončení je plánované na rok 2019. Po uvedení do provozu se s výkonem 150MW stane nejvýkonnějším aktivním výzkumným reaktorem na světě (pro srovnání: výzkumný reaktor LVR-15 v Řeži má aktuální výkon 10MW). Náklady projektu činí 16,4 mld. rublů (tedy asi 10,2 mld. Kč).

Lídrem v počtu provozovaných jaderných výzkumných reaktorů na světě je Ruská federace s 62 reaktory, následují Spojené státy s 54 a Japonsko s osmnácti. Ve Francii je v provozu 15 výzkumných reaktorů, v Německo 14, v Číně 13 a v České republice tři – dva v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži a jeden školní reaktor VR-1 na ČVUT v Praze.

Zdroj: tisková zpráva společnost EGP Invest

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..