Jaderný odpad zatím zůstává největším nevyřešeným problémem jaderné energetiky. Zdroj: 3pol.cz
Jaderný odpad zatím zůstává největším nevyřešeným problémem jaderné energetiky. Zdroj: 3pol.cz

Finští provozovatelé jaderných zařízení si podle ministerstva práce a ekonomiky uložili do fondu na nakládání s vyhořelým palivem a likvidaci starých jaderných elektráren celkem 2,16 miliard eur (stav na konci roku 2012).

Koncem roku 2011 ve Fondu pro nakládání s jaderným odpadem bylo necelých 2,1 miliard eur, zisk v roce 2012 činil přibližně 36 milionů dolarů (což je pokles oproti roku 2011, kdy činily příjmy Fondu 39 milionů eur). Tyto zisky byly investovány zpět do fondu.

Ministerstvo odhaduje, že částka, kterou má nyní fond k dispozici, je dostatečná k řešení situace se stávajícím vyhořelým palivem a na likvidaci dnešních finských jaderných elektráren po uplynutí doby provozu.

Poplatky od Fortum a Teollisuuden Voima Oyj (TVO) vyplacené do fondu mají pokrýt výdaje na nakládání s odpady z jaderných elektráren Loviisa a Olkiluoto. Poplatky jsou stanoveny každoročně vládou podle posuzovaných závazků pro každou firmu, zahrnují i likvidaci elektrárny. Poplatky tvoří asi 10% z nákladů na výrobu jaderné elektřiny. VTT Technical Research rovněž přispívá do fondu na úhradu nákladů spojených s výzkumným reaktorem FiR-1.

Ministerstvo uvedlo, že Fortum a TVO zaplatí kolem 83 mil. eur do fondu v roce 2013.

Finský program nakládání s vyhořelým palivem a jaderným odpadem byl zahájen v roce 1983, tedy brzy poté, kdy čtyři stávající reaktory v zemi zahájily komerční provoz. Zákon O využití jaderné energie z roku 1987 předpokládal dlouhodobé uložení jako jednu z možností a ponechal nakládání s jaderným odpadem v gesci Ministerstva obchodu a průmyslu. Novela zákona v roce 1994 stanovila, že opatření týkající se radioaktivních odpadů by měla být uplatňována plošně po celé zemi. Likvidace vlastních elektráren je povinností obou provozovatelů, plány jsou aktualizovány každých pět let. Odpovědnost za jaderné odpady zůstává na energetických společnostech až po trvalé uložení nebo likvidaci jiným způsobem.

Posiva – společnost založená pro účely nakládání s odpady vlastněná finskými jadernými firmami Fortum a TVO – podal žádost na Ministerstvo práce a hospodářství v prosinci 2012 pro stavbu dlouhodobého úložiště radioaktivního odpadu nedaleko elektrárny Olkiluoto za účelem skladování vyhořelých článků z této elektrárny.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..