Státy EU, které využívají jadernou energetiku (oranžově) Zdroj: Wikimedia
Státy EU, které využívají jadernou energetiku (oranžově) Zdroj: Wikimedia

Evropští poslanci chtějí, aby provozovatelé jaderných elektráren bezodkladně a na své náklady realizovali všechna bezpečnostní doporučení, která vzešla ze zátěžových testů. V dnes přijatém usnesení poslanci tvrdí, že zkoušky měly jen omezený rozsah, protože nezahrnovaly havarijní připravenost mimo areál jaderných provozů. Opomenuly prý i rizika druhotných událostí, jako je poškození materiálu, lidský faktor nebo specifické závady nádob reaktorů.
„Zátěžové testy prokázaly, že prakticky všechny jaderné elektrárny by měly provést přísnější opatření ke zpřísnění bezpečnosti,“ uvedli europoslanci.
V souvislosti s nadcházejícím přezkumem směrnice o jaderné bezpečnosti europarlament chce, aby provozovatelé jaderných elektráren a úložišť jaderného odpadu museli mít povinně zajištěné finanční zdroje na krytí všech nákladů případných havárií.
Odborníci provedli zátěžové testy v letech 2011 a 2012 na všech reaktorech v zemích Evropské unie, dále na 15 reaktorech na Ukrajině a na pěti reaktorech ve Švýcarsku. V současné době provozuje jaderné elektrárny 14 států unie včetně České republiky.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..