JE Dukovany.
JE Dukovany.

Téměř čtyři stovky hasičů, policistů, záchranářů, vojáků a dalších lidí se koncem března zúčastní plánovaného cvičení Zóna 2013 v okolí Jaderné elektrárny Dukovany. Simulovaná radiační havárie v dukovanské elektrárně má procvičit ochranná opatření a součinnost jednotlivých složen integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

Třídenní cvičení začne ráno 26. března. Simulovaná havárie vyústí ve fiktivní únik radioaktivních látek mimo areál jaderné elektrárny. „Součástí cvičení bude i simulovaná dopravní nehoda a následná dekontaminace jejích účastníků,“ uvedl ředitel krajských hasičů Petr Beneš.

Veřejnost by cvičení nemělo nijak výrazně zasáhnout, je třeba počítat pouze s dočasnými místními dopravními omezeními. Evakuace lidí a další nezbytná zdravotnická a veterinární ochranná opatření budou procvičena takzvaným štábním způsobem. Vedle profesionálních hasičů, policistů, záchranářů a armády budou aktivně cvičit také krizové štáby Kraje Vysočina a nejbližších měst a obcí.

„Jedním z cílů cvičení je také prověření komunikace krizového štábu kraje s ústředním krizovým štábem. Přítomni budou letos poprvé také zástupci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost,“ řekl Jan Murárik z krajského oddělení krizového řízení.

Pravděpodobnost havárie v Jaderné elektrárně Dukovany, při níž by unikly radioaktivní látky do životního prostředí, je podle jaderných expertů téměř nulová. Přesto se součinnostní cvičení musí podle zákona pravidelně opakovat. Zatím největší cvičení v novodobé české historii se na Vysočině uskutečnilo v roce 2008. Zúčastnilo se ho přes 500 lidí a kolem 50 kusů techniky. Krizové štáby pracovaly po tři dny na centrální, krajské i obecní úrovni.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..