Letecký pohled na nejstarší českou jadernou elektrárnu
Jaderné elektrárna Dukovany je jednou z nejspolehlivějších a elektráren u nás, zároveň má jedny z nejnižších nákladů na kWh.

Cvičení, které bude simulovat havárii v Jaderné elektrárně Dukovany, se účastní téměř 1600 lidí. Použito bude zhruba 100 kusů techniky, sdělil dnes novinářům šéf hasičů Drahoslav Ryba. Cvičení Zóna 2013 má prověřit ochranná opatření a součinnost jednotlivých státních úřadů, ministerstev a složek integrovaného záchranného systému.
„Chtěl bych na úvod říci, že jde o nácvik vysoce nepravděpodobné situace, která by mohla nastat za souběhu několika poruch a naprosto výjimečné shody okolností,“ prohlásil náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.
Třídenní cvičení začne ráno 26. března, kdy „praskne“ hlavní parní kolektor na 2. reaktorovém bloku elektrárny. Vzápětí zasáhne havarijní četa s hasiči, kteří zjistí případný únik radioaktivní vody. Následnou fází bude informování obyvatel pomocí sirén. Záchranáři ale použijí zkušební tón, nikoliv varovný signál. Zasednou krizové štáby a hlavní skupina ministerstva vnitra.
„Únik radioaktivních látek do okolí dokonce donutí vládu vyhlásit stav nouze,“ popsal situaci Hruška. Zapojit do řešení události by se podle něho mělo několik různých úřadů – kromě úřadu vlády, osmi ministerstev také tři desítky dalších úřadů.
„Procvičovat budeme činnost organizace havarijní odezvy jaderné elektrárny a činnost orgánů krizového řízení podle vnějšího havarijního plánu,“ uvedl Ryba. Cvičení je podle něho rozčleněno do tří období – vznik havárie a reakce státních orgánů, vyhlášení stavu nebezpečí v kraji Vysočina, následně i nouzového stavu včetně řešení události. Poslední fáze pak bude monitorovací. Hasiči také procvičí zásah u dopravní nehody v zóně radiace.
Policie si podle svého šéfa Martina Červíčka od cvičení slibuje zejména zjištění, jakým způsobem je sbor schopný na událost zareagovat. „Kromě jiného zajišťuje policie věci související s veřejným pořádkem, ochrannou majetku a informovaností o vzniklé události. V neposlední řadě si chceme v reálu i vyzkoušet, jakým způsobem by byla naplněna součinnost mezi policií a armádou,“ podotkl Červíček.
„I když se pravděpodobnost takové nehody blíží nule, nechceme nic podcenit a musíme provést cvičení v plném rozsahu,“ dodal Hruška.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..