Velín továrny na obohacování uranu v Lan-čou. Zdroj: WNN
Velín továrny na obohacování uranu v Lan-čou. Zdroj: WNN

Čínský jaderný komplex v Lan-čou (Lanzhou) obohatilo nové zařízení. V místním závodě na obohacování uranu byla úspěšně nainstalována první centrifuga domácí výroby. Oznámila to společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Nejlidnatější země světa dosud spoléhala na ruské technologie obohacování.

CNNC uvedla, že „po dlouhém období usilovného výzkumu“ se v Lan-čou, městu v provincii Kan-su (Gansu), podařilo vyvinout centrifugy pro obohacování uranu určené pro komerční využití.

Instalace centrifugy má podle společnosti strategický význam pro další rozvoj čínské energetiky. Firma poukázala na skutečnost, že „Čína disponuje nezávislými chemickými kapacitami na výrobu jaderného paliva a plně porozuměla technologii obohacování uranu pomocí centrifug“. Obohacovací proces zvyšuje koncentraci štěpitelného izotopu uranu (uranu 235), který je nezbytný pro průběh štěpných reakcí.

Současná výroba

V roce 2010 spotřebovala Čína 3600 tun uranu a 2,5 milionů SWU (SWU – separative work unit – doslova „jednotka separační práce“ je jednotka kvantifikující energii potřebnou k oddělení uranu 235 od uranu 238). Podle odhadů bude země do roku 2020 potřebovat 10 000 tun uranu a 7 milionů SWU. Říše středu zatím do značné míry závisí na Ruskem dodané technologii obohacování, přičemž zbývající obohacený uran dováží.

Závod v Lan-čou byl uveden do provozu v roce 1964, nejprve pro vojenské účely, mezi lety 1980 a 1997 pak pro účely komerční, kdy používal sovětskou difúzní technologii. Závod s ruskými centrifugami o roční kapacitě 500 000 SWU zahájil svou činnost v roce 2001.

Závod na obohacování uranu vybavený ruskými centrifugami byl postaven též ve městě Chan-čun (Hanzhun) v provincii Šan-si (Shanxi) na základě dohody mezi Ruskem a společností China Nuclear Energy Industry Corporation (CNEIC). První dva moduly v Chančunu byly uvedeny do provozu v letech 1997 a 2000, čímž zvýšily roční kapacitu zařízení o 500 000 SWU. Další zvýšení kapacity o 500 000 SWU ročně bylo v Chančunu odsouhlaseno v polovině roku 2011.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..