Chladící bazén pro vyhořelé jaderné palivo v běžné jaderné elektrárně. Zdroj: neutroneconomy
Chladící bazén pro vyhořelé jaderné palivo v běžné jaderné elektrárně. Zdroj: neutroneconomy

Chladicí systémy bazénů vyhořelého paliva v 1., 3. a 4. bloku JE Fukušima byly vyřazeny z činnosti závadou v elektroinstalaci. Stejný osud postihl i systém společného bazénu. V současné době jsou již všechny systémy opět v provozu.

Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) 18. března uvedla, že se těsně před 19.00 „na chvíli zastavila“ zařízení pro zajištění dodávky energie, která se nachází v hlavní budově elektrárny. To vedlo k selhání tří elektrických rozvoden a následné závadě na chladicích systémech bazénů vyhořelého paliva na 1., 3. a 4. bloku a systému společného bazénu.

Porucha dodávky energie nepřerušila provoz chladicího systému u bazénu druhého bloku ani provoz systémů pro vstřikování vody používaných pro chlazení zničených reaktorových jader na blocích 1 až 3.

Tepco zprovoznilo chladicí systémy jednotlivých bloků již 19. března, systém pro společný bazén pak den poté.

Podle Tepca se teploty v bazénech vyhořelého paliva před výpadkem energie pohybovaly mezi 13,7°C až 25,2°C. Společnost dále odhadla, že potrvá více než čtyři dny (počínaje 19. březnem), než teplota v bazénu čtvrtého bloku převýší 65°C. U prvního bloku to bude trvat přibližně 27 dní.

Mluvčí Tepca, Masajuki Ono, před opětovným uvedením systémů do provozu uvedl: „Pustili jsme se do toho s plnou vervou.“ Nicméně dodal: „Při nejhorším máme záložní systém pro vstřikování vody do reaktorů.“

Ono dále poznamenal: „Fukušima Daiiči stále běží díky nouzovému vybavení, snažíme se přejít na něco trvalejšího a spolehlivějšího. Vzhledem ke stavu vybavení bychom měli postupovat trochu rychleji.“

Tepco předpokládá, že některé ochranné obvody reagovaly na krátký výpadek energie vypnutím rozvoden elektrického vedení. Dodává, že k určení přesné příčiny poruchy s dodávkou energie budou nutná další vyšetřování, aby se jí tak v budoucnu zabránilo.

Zdroj: World Nuclear News

Pozn: Chladicí systém bazénu 1. bloku byl zprovozněn 19. 3. ve 14.20, v 16.13 byl pomocí dieselového generátoru uveden do činnosti systém 4. bloku a systém 3. bloku ho následoval ve 22.43. Systém společného bazénu se dočkal zprovoznění v 0.12 dalšího dne.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..