Mohutný jeřáb umisťuje kopuli na obvodové zdi kontenjnmentu bloku Chashma 3.
Mohutný jeřáb umisťuje kopuli na obvodové zdi kontenjnmentu bloku Chashma 3.

Kontejnment prvního ze dvou reaktorů budovaných v oblasti Punjab v Pákistánu čínskými firmami byl nedávno přikryt kopulí, která tvoří vrchní část ochranné obálky reaktoru. Jedná se o zásadní milník ve stavbě elektrárny.

Stavbaři podle čínské státní společnost State Nuclear Power Technology Company (SNPTC) dokončili operaci umístění kopule 6. března. Dva reaktory o výkonu 340 MW postavené na tlakovodní technologii, které se v Chashma budují, dodává China Zhongyuan Engineering a instaluje China Nuclear Industry No.5 Construction Company.  Reaktor samotný navrhla šanghajská společnost Shanghai Nuclear Engineering and Research Design Institute.

Chashma 3 a Chashma 4 by měly začít vyrábět elektrickou energii v roce 2016, respektive 2017, ovšem SNPTC uvedla, že kopule bloku 3 byla uložena na místo dokonce s předstihem. Nové jednotky se přidají k blokům 1 a 2, které jsou vybaveny také tlakovodními reaktory čínské produkce o výkonu 300 MWe. V Pákistánu pracuje už jen jeden další reaktor, jedná se o těžkovodní tlakový reaktor o výkonu 125 MWe postavený nedaleko přístavní metropole Karáčí (v Kanupp). Všechny jednotky vlastní a provozuje státem ovládaná Pakistan Atomic Energy Commission.

Pákistán nepřistoupil k mezinárodní dohodě o nešíření jaderných zbraní, proto nemá obecně povolení nakupovat jaderné technologie a materiál. Reaktory, které zde Číňané staví, tak musí splňovat náročné bezpečnostní požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..