Hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer boj proti Temelínu nevzdává - po soudní cestě chce "vyzkoušet další možnosti". Zdroj: 123people.at
Hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer boj proti Temelínu nevzdává. Zdroj: 123people.at

ČEZ neuspěl v soudním sporu proti Horním Rakousům. Energetický gigant chtěl dosáhnout toho, aby česká justice zakázala spolkové zemi podávat zdržovací žaloby, případně jinak zpochybňovat provoz Jaderné elektrárny Temelín. Českobudějovické soudy ČEZu nevyhověly, nyní firma neuspěla ani u Nejvyššího soudu, zjistila ČTK z rozsudku v internetové databázi.

Okresní i Krajský soud v Českých Budějovicích už v roce 2007 dospěly k závěru, že česká justice nemá pravomoc projednat podobnou žalobu a zavazovat rakouskou spolkovou zemi svým rozhodnutím. ČEZ s tím nesouhlasil, v dovolání například tvrdil, že se jako česká firma domáhá ochrany vlastnického práva k nemovitosti na českém území, a proto by se věcí měla zabývat právě zdejší justice.

ČEZ také navrhoval Nejvyššímu soudu, aby se v případě pochybností obrátil s předběžnou otázkou na Soudní dvůr EU. Nejvyšší soud se záležitostí zabýval od roku 2009, nakonec dovolání ČEZu zamítl. Potvrdil při tom názor, že Okresní soud v Českých Budějovicích neměl v daném sporu mezinárodní pravomoc.

Justice měla podle ČEZu zakázat spolkové zemi podávání zdržovacích žalob, jimiž by se domáhala „ukončení, přerušení, omezení nebo změny provozu Jaderní elektrárny Temelín“. Jako alternativní variantu ČEZ navrhoval, aby soud rozhodl o povinnosti strpět provoz elektrárny, případně aby výslovně stanovil, že ČEZ je oprávněn Temelín provozovat v souladu s kolaudačním rozhodnutím z roku 2006 a rozhodnutími Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Rakouská spolková země Horní Rakousky dlouhodobě vystupuje proti jihočeské elektrárně. Hejtman Josef Pühringer letos v lednu podle agentury APA prohlásil, že se spolková země pokusí všemi prostředky zabránit dostavbě Temelína. Elektrárnu označil za „nebezpečný energetický středověk u našich hranic“.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..