Ústředí společnosti ČEZ v Praze. Energetický gigant zvažuje, že půjde ve šlépějích velkých evropských kolegů a přivede do Temelína třetí stranu.
Ústředí společnosti ČEZ v Praze.

Energetická společnost ČEZ dnes odeslala uchazečům o dostavbu jaderné elektrárny Temelín předběžné hodnocení jejich nabídek. S americko-japonskou firmou Westinghouse a s česko-ruským Konsorciem MIR.1200 chce dál jednat o vylepšení jejich nabídek „ve všech jejich částech“, uvedl v tiskové zprávě mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Kříž uvedl, že posouzení a předběžné hodnocení nabídek je průběžným krokem v rámci celého tendru, jehož vítěze chce ČEZ vyhlásit ještě v letošním roce. Žádné předběžné pořadí uchazečů o stavbu však nyní energetická společnost nezveřejnila.
O stavbu třetího a čtvrtého bloku elektrárny se ucházela ještě francouzská společnost Areva, ČEZ ji však v říjnu z tendru vyřadila. Areva se snaží do výběrového řízení vrátit. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže sice dal v únoru zapravdu ČEZ, Areva však podala proti rozhodnutí rozklad k předsedovi úřadu a v případě neúspěchu se hodlá bránit i u soudu.
Stavba nových dvou bloků by měla více než zdvojnásobit výkon Temelína, který v současnosti činí 2000 megawattů. Náklady na stavbu se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Elektrárna by měla být uvedena do provozu v roce 2025.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..