Palivový článek výroby korporace TVEL, chlouba ruského atomového průmyslu.
Palivový článek výroby korporace TVEL, chlouba ruského atomového průmyslu. Právě takové jsou na obou českých jaderných elektrárnách.

14. března se v Praze sešli členové představenstva firmy Alvel, společného podniku českého prodejce jaderného paliva ALTA a ruského výrobce TVEL. Firmě se vloni dařilo, její obrat činil 2,5 milionů eur, čistý zisk pak 229 tisíc eur. Její práce spočívala mimo jiné v navýšení výkonu jaderné elektrárny Dukovany a obsluze jaderného paliva na elektrárně Temelín.

Jedním z hlavních úkolů, který si firma klade pro letošní rok, je prorazit na západních trzích: získat zakázky od evropských operátorů, provozujících reaktory západního střihu. Na východní trhy společnost ale zanevřít nehodlá, naopak chce expandovat do Slovenska, Maďarska a Bulharska. Začátkem dubna také otevírá pobočku v Moskvě. V České republice chce Alvel dále posilovat spolupráci s ČEZ, například zkoumat vlastnosti palivových článků v aktivní zóně.

V dubnu loňského roku podepsala Alvel smlouvu na devět let s ruským státním výzkumným ústavem VNIINM (Výzkumný ústav anorganických materiálů), který je hlavní vědeckou institucí Rosatomu, provádějící systematický výzkum v oblasti jaderného paliva a a materiálů. V rámci této smlouvy bude spolupracovat i s českými ústavy ÚJP Praha a ÚJV v Řeži.

Společnost Alvel byla založena v roce 2011, česká strana, firma Alta, je v něm hlavním vlastníkem — patří jí polovina plus jedna akcie ze základního kapitálu. Vlastníkem zbývajících akcií je ruský výrobce jaderného paliva TVEL. Kromě dodávek jaderného paliva se podílí také na výzkumu jeho chování a vypracovává bezpečnostní studie.

Více o firmě Alvel na oficiálních internetových stránkách nebo zde

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..