Čtvrtek, 3 prosince
Shadow

Česko-ruský prodejce jaderného paliva Alvel vyráží směrem na západ

Palivový článek výroby korporace TVEL, chlouba ruského atomového průmyslu.
Palivový článek výroby korporace TVEL, chlouba ruského atomového průmyslu. Právě takové jsou na obou českých jaderných elektrárnách.

14. března se v Praze sešli členové představenstva firmy Alvel, společného podniku českého prodejce jaderného paliva ALTA a ruského výrobce TVEL. Firmě se vloni dařilo, její obrat činil 2,5 milionů eur, čistý zisk pak 229 tisíc eur. Její práce spočívala mimo jiné v navýšení výkonu jaderné elektrárny Dukovany a obsluze jaderného paliva na elektrárně Temelín.

Jedním z hlavních úkolů, který si firma klade pro letošní rok, je prorazit na západních trzích: získat zakázky od evropských operátorů, provozujících reaktory západního střihu. Na východní trhy společnost ale zanevřít nehodlá, naopak chce expandovat do Slovenska, Maďarska a Bulharska. Začátkem dubna také otevírá pobočku v Moskvě. V České republice chce Alvel dále posilovat spolupráci s ČEZ, například zkoumat vlastnosti palivových článků v aktivní zóně.

V dubnu loňského roku podepsala Alvel smlouvu na devět let s ruským státním výzkumným ústavem VNIINM (Výzkumný ústav anorganických materiálů), který je hlavní vědeckou institucí Rosatomu, provádějící systematický výzkum v oblasti jaderného paliva a a materiálů. V rámci této smlouvy bude spolupracovat i s českými ústavy ÚJP Praha a ÚJV v Řeži.

Společnost Alvel byla založena v roce 2011, česká strana, firma Alta, je v něm hlavním vlastníkem — patří jí polovina plus jedna akcie ze základního kapitálu. Vlastníkem zbývajících akcií je ruský výrobce jaderného paliva TVEL. Kromě dodávek jaderného paliva se podílí také na výzkumu jeho chování a vypracovává bezpečnostní studie.

Více o firmě Alvel na oficiálních internetových stránkách nebo zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..