Staveniště třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Vogtle. Kromě vyskládaných částí kontejmentu si můžete všimnout dvou bloků v pozadí, které jsou v provozu. (Zdroj: Southerncompany.com)
Staveniště třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Vogtle. Kromě vyskládaných částí kontejmentu si můžete všimnout dvou bloků v pozadí, které jsou v provozu. (Zdroj: Southerncompany.com)

V pátek 15. března byly oficiálně zahájeny stavební práce na novém reaktoru v jaderné elektrárně Vogtle ve státě Georgia. Za poslední týden se jedná již o druhé zahájení stavby reaktoru typu AP1000 v USA.

Položením přibližně 5350 metrů krychlových betonu byly dokončeny základy pro třetí blok této jaderné elektrárny. Ty budou nést nejen samotný reaktor, ale i budovy, které budou zakrývat reaktorovou nádobu, zařízení pro manipulaci s palivem a další pomocná zařízení.

Buzz Miller ze společnosti Georgia Power a vedoucí tohoto projektu uvedl: „Jsme velmi hrdí na dosažené úspěchy a na všechnu tu tvrdou práci a spolupráci, které to umožnily. Jednalo se o úsilí celého týmu, společností Georgia Power, Southern Nuclear, Chicago Bridge & Iron (CB&I), Westinghouse a (našich) partnerů Oglethorpe Power Corp., the Municipal Electric Authority of Georgia a Dalton Utilities.“

Lití betonu na bloku Vogtle-3 začalo pouhé čtyři dny poté, co se podařilo dosáhnout stejného milníku na druhém bloku jaderné elektrárny V. C. Summer. V této elektrárně začala společnost South Carolina Electric & Gas stavět první ze dvou nových reaktorů typu AP-1000 plánovaných pro tuto lokalitu. Výkonný ředitel firmy Westinghouse, Danny Roderick, podotkl, že se jednalo o týden významných pokroků v uvádění nové generace bezpečné, čisté a spolehlivé jaderné energie v USA.

Příprava staveniště pro dva nové reaktory začala v jaderné elektrárně Vogtle v polovině roku 2009 a v únoru 2012 ji následovala licence na stavbu a provoz reaktorů. Georgia Power, vedoucí projektu, se ale začala potýkat s problémy, které ji donutily pozměnit licenci a použít jinou betonovou směs. Záležitost s licencí byla vyřešena na konci února a toto zpoždění posunulo termín spuštění obou bloků na konec roku 2017, resp. 2018.

Společnosti Georgia Power a její hlavní dodavatelské společnosti Westinghouse a CB&I (která v červenci loňského roku zakoupila společnost Shaw Group) mohly pokračovat v pracích i během vynucené přestávky. Bylo to díky modulárnímu způsobu výstavby reaktorů AP1000 a rozsahu projektu, během nějž je naplánována stavba dvou bloků současně.

Společnosti již vyrobily spodní část nádoby kontejnmentu třetího bloku spolu s nosnou konstrukcí, na níž bude ležet. Oba díly jsou připraveny k instalaci pomocí jeřábu. První prstenec kontejnmentu je hotov, druhý je kompletní z poloviny a na třetím prstenci již započaly práce. Velké součásti včetně tlakové nádoby reaktoru, kompenzátoru objemu a kondenzátoru jsou již na místě a potrubí, jež je bude propojovat, čeká na převezení na staveniště. Základy strojovny jsou také dokončeny a jediná chladicí věž bloku je kompletní z více než 40 %.

V případě budovy turbíny a reaktoru čtvrtého bloku jsou prozatím jen vyhloubeny základy. Spodní část nádoby kontejnmentu je hotova z více než 90 %.

Na celém projektu se bude podílet celkem okolo 5000 lidí, 800 z nich bude zaměstnáno po celou dobu výstavby. Původní dva reaktory v JE Vogtle pokračují v provozu i přes stavební práce. Jedná se o tlakovodní reaktory s výkonem 1150 MW od firmy Westinghouse instalované v 80. letech.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..