JE Embalse. Zdroj: WNN
JE Embalse. Zdroj: WNN

Latinskoamerická rozvojová banka (Development Bank of Latin America) vydala první úvěr na modernizaci a prodloužení provozní doby argentinské jaderné elektrárny Embalse. 19. to března to oznámil prezident banky Enrique Garcia a argentinský ministr plánování, veřejných financí a služeb Julio De Vido. Celková částka činí přibližně 240 milionů dolarů.

JE Embalse se nachází přibližně v zeměpisném středu Argentiny, 110 kilometrů od města Cordóba. Elektrárna má jen jeden reaktor s výkonem 600 megawattů těžkovodního typu, který postavila kanadská společnost CANDU. Její modernizace, která bude zahrnovat výměnu tlakových nádob, vyvíječů páry, řídicího systému a zvýšení výkonu o 35 megawattů, je součástí rozsáhlého tříbodového jaderného programu, zahájeného v roce 2006, a má začít letos v listopadu. Další dvě části jsou dokončení bloku Atucha II nedaleko Buenos Aires, jehož stavba začala v roce 1984 (hlavním dodavatelem byl německý Siemens) a poté několikrát přerušena, a vývoj malého reaktoru CAREM s výkonem 27 megawattů. Kromě toho vláda zvažuje stavbu nových velkých bloků.

Modernizace Embalse přijde argentinské daňové poplatníky celkově asi na 1,3 miliardy korun a umožní jí pracovat dalších 25 let. Elektrárna zajišťuje přibližně 4% argentinské elektřiny, byla spuštěna v roce 1983.

Stojí za zmínku, že kromě výroby elektrické energie je Embalse významným producentem izotopu kobaltu-60, široce používaného v medicíně a průmyslu. V reaktorech CANDU lze kobalt vyrábět náhradou nerezové ocele v některých konstrukcích za obyčejný kobalt, který se postupně ozařováním mění na Co-60. Výrobní cyklus trvá dva roky.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..