Počítačové ztvárnění systému EPR od Arevy. Areva tento reaktor nabízela i v temelínském tendru. Zdroj: EDF
Počítačové ztvárnění systému EPR od Arevy. Areva tento reaktor nabízela i v temelínském tendru. Podaří se jí rozjet stavbu jinde? Nebo snad prorazí s menším reaktorem Atmea? Její vedení doufá, že ano. Zdroj: EDF

Francouzská společnost Areva, která je významným světovým dodavatelem jaderných elektráren, loni hospodařila se ztrátou 99 milionů eur (asi 2,5 miliardy Kč). To je citelné zlepšení proti předchozímu roku, kdy ztráta činila 2,5 miliardy eur (zhruba 64,1 miliardy Kč). Letos už management počítá se ziskem a naznačil, že až čtvrtinu zisku by mohla firma rozdělit investorům.
Ke zlepšení loňských výsledků hospodaření nejvíce pomohl program úsporných opatření, firma ale zavedla i další opatření, jejichž cílem je zvýšit efektivitu. Na letošní rok management očekává zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) více než 1,1 miliardy eur (asi 28,2 miliardy Kč).
Areva se zúčastnila tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, ze soutěže ale byla vyřazena. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tento týden rozhodl, že vyřazení Arevy bylo v pořádku. Rozhodnutí ale zatím není pravomocné a Areva uvedla, že se proti němu odvolá. Zadavatelem zakázky je společnost ČEZ.
Na provozní úrovni byla Areva v zisku i loni. Zisk EBITDA, který firma podle agentury Reuters musela přepočítávat, činil 1,01 miliardy eur (asi 25,9 miliardy Kč). To je proti zisku 421 milionů eur (zhruba 10,8 miliardy Kč) v roce 2011 nárůst na více než dvojnásobek.
Areva trvá na původním plánu, který předpokládá, že podnik do roku 2016 prodá deset jaderných reaktorů. Šéf Arevy Luc Oursel řekl, že na tomto plánu by neměl nic změnit ani neúspěch z posledních měsíců. Areva totiž nebyla z tendru vyřazena jen v České republice, ale také ve Finsku. Podnik nabízel své vlajkové reaktory EPR o výkonu 1600 megawattů.
Další dva reaktory EPR, které Areva buduje ve Finsku a ve Francii, mají proti plánu citelné zpoždění a předpokládaný rozpočet už podle agentury Reuters překračují o miliardy eur. Vyvstává tak otázka, zda je Areva vůbec schopna plánovaných deset reaktorů do roku 2016 dodat.
„Potýkáme se s obrovskou konkurencí, hlavně ze strany našich přátel v Rusku a Japonsku,“ poznamenal Oursel na tiskové konferenci k hospodářským výsledkům. „Nepředstíráme, že vyhrajeme každý tendr, jsem ale přesvědčen, že tento cíl můžeme zachovat,“ řekl. V návratu k zisku už v loňském roce Arevě zabránily hlavně výdaje v souvislosti se zpožděním dodávky reaktoru pro elektrárnu na finském ostrově Olkiluoto.
Oursel také doufá, že do poloviny roku budou dokončeny rozhovory mezi francouzskou elektrárenskou skupinou EDF a čínskou společností CGNPC o novém modelu reaktoru s výkone 1000 megawattů. V plánu podle něj není vyvinout úplně nový tisícimegawattový reaktor, ale zjistit, jak by se nový typ reaktoru mohl propojit s reaktorem Atmea. Ten má mít rovněž výkon 1000 megawattů, Areva jej ale zatím nevyrobila.
„V dalších týdnech a měsících uvidíme, zda jsme schopni se dohodnout na specifikacích,“ řekl Oursel. Reaktor Atmea, který je střední velikosti, by se podle šéfa Arevy mohl v budoucnu prodat do Jordánska, Vietnamu, Turecka či Argentiny. Firma také doufá, že reaktory EPR by mohla dodat do Velké Británie, Indie a Číny. Později by tyto reaktory firma chtěla nabídnout i v Saúdské Arábii, Polsku a Jihoafrické republice.
Z loňského hospodaření Areva nebude letos vyplácet žádnou dividendu. Tu ale neplatila ani loni. Z letošního zisku ale dividendu plánuje. Maximálně chce rozdělit 25 procent hospodářského výsledku.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..