Americký vojenský specialista odebírá vzorek vody nedaleko poničené jaderné elektrárny Fukušima. Zdroj: Stars&Stripes
Americký vojenský specialista odebírá vzorek vody nedaleko poničené jaderné elektrárny Fukušima. Zdroj: Stars&Stripes

Dvě miliardy dolarů (39,1 miliardy korun) po japonské energetické společnosti Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) požadují američtí vojáci, kteří po havárii v jaderné elektrárně Fukušima v březnu 2011 přijeli pomáhat do Japonska. Společnost TEPCO, jež Fukušimu vlastní, prý lhala o míře nebezpečí, kterému byli vystaveni.

Počet lidí, kteří žalobu k soudu v americké Kalifornii vznesli, se zvýšil z devíti na 26 a další stovka by se k nim mohla připojit, napsala dnes agentura AFP s odvoláním na list americké armády Stars and Stripes. Další žaloba se k soudu dostala v úterý, den poté, co si Japonsko připomnělo dvouleté výročí od zemětřesení a následné vlny cunami, které jadernou havárii ve Fukušimě způsobily.

Mezi žalujícími jsou současní nebo bývalí příslušníci amerického vojenského námořnictva, kteří tehdy v oblasti působili. Tvrdí, že kvůli radioaktivnímu záření, jemuž byli vystaveni, se u nich objevily zdravotní obtíže jako bolesti hlavy nebo potíže se soustředěním, ale také nádory nebo problémy se štítnou žlázou.
Americké ministerstvo obrany podle listu soudí, že míra radiace, které byli vystaveni, nepředstavovala výrazné zdravotní riziko.
TEPCO se kvůli nehodě ve Fukušimě dostala až na pokraj bankrotu a musela ji zachraňovat vláda Společnost ve fiskálním roce 2011 vykázala ztrátu 781,6 miliardy jenů (191,7 miliardy Kč). Žalobě ze strany 800 lidí čelí i Japonsku, které se nadále snaží vyčistit radiaci ze zamořených oblastí.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..