Vjačeslav Peršukov. Zdroj: Atominfo.ru
Vjačeslav Peršukov. Zdroj: Atominfo.ru

Američtí vědci a technici se budou podílet na výzkumech, které jsou součástí ruského projektu výzkumného reaktoru na rychlých neutronech MBIR. Oznámil to zástupce generálního ředitele jaderné korporace Rosatom Vjačeslav Peršukov.

«Podepsali jsme dohodu a protokol o tom, že se američtí odborníci budou účastnit našeho výzkumu. Budeme ještě jednat o možných investicích z americké strany. Teď jsou připraveni přispět svými konstrukčními návrhy a svými databázemi a znalostmi», řekl Peršukov.

MBIR je jedním z největších současných projektů Rosatomu (více o něm si budete přečíst ve velkém rozhovoru s V. Peršukovem, který uveřejníme v nejbližší době), je to výzkumný reaktor o výkonu 150 megawattů, na kterém budou dosažitelné nejvyšší na světě neutronové toky. Projekt byl zahájen v roce 2010, jeho dokončení je naplánováno do roku 2010. Zájem o něj mají přitom nejen Američané: «Zájem projevila celá řada zahraničních společností, například z Francie, České republiky a Jižní Koreje», uvedl Peršukov.

Podle něj také Rosatom chystá smlouvu s americkou Terra Power, která chce využít ruské reaktory pro vlastní experimenty, a dohodu se společností Hyperion, vyvíjející americkou verzi malého jaderného reaktoru, jenž má být svým záměrem podobný ruskému SVBR-100.

Více o projektu MBIR se můžete dozvědět rovněž zde

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..