Záběr z legendárního seriálu Simpsonovi, ilustrující obavy obyvatel před jadernou energetikou.
Záběr z legendárního seriálu Simpsonovi, ilustrující obavy obyvatel před jadernou energetikou.

Ekologičtí aktivisté ze sdružení Calla a Jihočeské matky dnes vyzvali Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), aby se zasadil o zrušení omezené odpovědnosti za škodu, kterou by mohly způsobit jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Aktivisté zvažují, že se v záležitosti obrátí i na Evropskou komisi, protože podobný stav podle nich platí i v jiných evropských státech.

„Cílem té výzvy je začít měnit český nevyhovující stav, který umožňuje provozovateli jaderné elektrárny ručit za jadernou škodu jenom do výše osmi miliard korun,“ řekl ČTK Edvard Sequens ze sdružení Calla. Upozornil přitom, že škody po havárii v japonské elektrárně Fukušima se odhadují v přepočtu na 4,3 bilionu korun.

Výši odpovědnosti za jadernou škodu stanovuje atomový zákon. Sequens prohlásil, že ručení za jaderné škody je v Česku nižší, než kolik vyžadují mezinárodní úmluvy.

Energetická společnost ČEZ, která obě české jaderné elektrárny provozuje, ČTK sdělila, že ručí za svá zařízení podle zákona. „Česká republika je signatářem Vídeňské konvence a Bruselského protokolu, které se týkají odpovědnosti za jaderné škody. Pracujeme tedy v obdobném režimu jako kterákoli jaderná elektrárna v Evropské unii či Švýcarsku,“ uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. „Obě naše jaderné elektrárny – Dukovany a Temelín – mají sjednáno zákonem požadované pojištění u Jaderného poolu pojišťoven. Ten je, jak je to běžné, mezinárodně zajištěn. Jaderná energetika obecně vychází z odpovědnosti vůči světu,“ doplnila.

Omezené ručení za jaderné škody bylo podle aktivistů nastaveno v minulosti v rámci podpory rozvoje jaderné energetiky. Podle Sequense je ale v současnosti taková podpora už neodůvodněná. „Žádný jiný průmysl, třeba chemičky, vůbec neodpovídají nijak omezeně, ale odpovídají za plnou škodu,“ řekl.

Na omezené ručení za škody u jaderných elektráren v Evropské unii upozornila v únoru studie hornorakouských právních expertů. Podle nich je nízké pojištění jaderných elektráren v rozporu s unijními předpisy a lze to označit za narušení hospodářské soutěže.

Čeští aktivisté s rakouskými úřady nespolupracují, chtějí ale o situaci kolem českých jaderných elektráren informovat Evropskou komisi. „Budeme se snažit svůj názor komisi napsat. Víme, že letos se chystá komise představit rámec směrnice, která by toto měla řešit na evropské úrovni,“ prohlásil Sequens.

„V této chvíli ten stav, jaký je v řadě zemí v Evropě, je velmi nevyhovující,“ řekl Sequens. „Ale jsou i země, které můžou jít příkladem, například Německo, kde provozovatel odpovídá za plnou škodu,“ dodal.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..