Kdo přistaví další dva bloky?
Kdo přistaví další dva bloky?

Vizitky zájemců o dostavbu jaderné elektrárny Temelín (antimonopolní úřad dnes rozhodl, že vyloučení společnosti Areva z tendru nebylo v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách):

Areva (vyřazena z tendru)

 • Skupina Areva vznikla v roce 2001 sloučením francouzských společností Framatom (založena v roce 1958) a Cogea (založena v roce 1976).
 • Firma, jež sídlí v Courbevoie u Paříže, je podle vlastních slov největším světovým dodavatelem jaderných reaktorů. Od 70. let postavila nebo právě staví již 102 reaktorů v 11 zemích světa, z nichž 91 je stále v provozu.
 • Kromě jaderného strojírenství se zabývá i výrobou paliva pro atomové elektrárny a vybavením pro distribuci a přenos energie.
 • Vlastníkem Arevy je francouzský stát. Skupina má v současnosti 48 000 zaměstnanců, výrobní kapacity má ve 40 zemích a obchodní zastoupení ve stovce zemí světa. V roce 2011 utrpěla čistou ztrátu 2,424 miliardy eur po čistém zisku 883 milionů eur v roce 2010. Tržby společnosti činily 8,872 miliardy eur.
 • Areva pro Temelín nabízí reaktory nazvané EPR, což je nová generace vysoce výkonných tlakovodních reaktorů. V současnosti staví takové reaktory čtyři: dva v Číně, po jednom ve Finsku a Francii.
 • Společnost ČEZ Arevu vyřadila z tendru na dostavbu Temelína loni 5. října.

MIR.1200 

Jedná se o konsorcium české firmy Škoda JS s ruskými společnostmi Gidropress a Atomstrojexport z konsorcia Rosatom.

Česko-ruské konsorcium MIR.1200

 • Jedná se o konsorcium české firmy Škoda JS s ruskými společnostmi Gidropress a Atomstrojexport z konsorcia Rosatom.
 • Konsorcium nabízí nové tlakovodní reaktory MIR.1200 (dříve AES-2006). Tento nový typ reaktoru, vyvinutý firmami Atomstrojexport a Gidropress, který má základy v předchozích reaktorech VVER, je v současnosti v provozu v Číně, budují se i v Rusku a Indii.
 • Atomstrojexport – Společnost se sídlem v Moskvě, kterou kontroluje státní agentura Rosatom, vznikla v roce 1998 spojením společností Atomenergoexport a Zarubežatomenergostroj. Realizuje mezivládní dohody o výstavbě objektů jaderné energetiky v zahraničí. K hlavním projektům společnosti patří jaderné elektrárny Kudankulam (Indie), Tchien-wan (Čína), Búšehr (Írán) nebo například Mochovce (Slovensko). Atomstrojexport se dále podílí na budování jaderných kapacit v Turecku, Bělorusku, Bangladéši nebo na Ukrajině. Předchůdci firmy se podíleli i na budování jaderných elektráren v bývalém Československu (Jaslovské Bohunice).
 • Gidropress – Ruský státní výrobce systémů pro jaderné reaktory. Připravuje také projektové práce pro realizaci jaderných elektráren a výrobu zařízení pro jaderné elektrárny, založené na technologii tlakovodních reaktorů VVER. Firma, která byla založena v roce 1946 a sídlí v Podolsku, se podílela podle vlastních údajů na výstavbě reaktorů v celkem 18 jaderných elektrárnách v Rusku, Arménii, Finsku, Bulharsku, Maďarsku, Česku, Slovensku a Číně. Je rovněž součástí ruské státní agentury Rosatom. Nyní se spolupodílí na většině hlavních zakázek firmy Atomstrojexport.
 •  Škoda JS – Plzeňská firma se již přes 50 let zabývá inženýringem a dodávkami pro jadernou energetiku. K hlavním projektům společnosti v současnosti patří obnova systému kontroly a řízení jaderné elektrárny Dukovany, podílí se také na dostavbě jaderné elektrárny Mochovce. Kromě inženýringu se zabývá i výrobou pohonů řídících tyčí reaktorů a kontejnerů pro transport a skladování vyhořelého jaderného paliva. Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství, vykázala v roce 2011 zisk před zdaněním 319 milionů Kč a tržby ve výši 4,9 miliard korun. V roce 2004 do společnosti vstoupil nový vlastník – ruská strojírenská skupina OMZ. Firma měl přes 1100 zaměstnanců.

Westinghouse 
    

Jedna z předních mezinárodních společností v oblasti jaderné energetiky. Staví a provozuje jaderné elektrárny po celém světě a je například lídrem v čínské jaderné energetice. Od roku 2006 ji ovládá japonský konglomerát Toshiba.

 • Společnost Westinghouse Electric Company založil v roce 1886 v Pittsburghu americký vynálezce George Westinghouse – sám autor asi stovky patentů. V 90. letech firma prodělala velké organizační změny a stala se spíše mediální korporací. Obnovená společnost Westinghouse Electric Company byla založena v roce 1999 a nyní sídlí v Cranberry Township v Pensylvánii. Firma má přibližně 14.000 zaměstnanců.
 • Westinghouse se podílel na výstavbě prvních dvou bloků Temelína (řídící systémy) a dodával do Temelína také palivo. V červenci 2011 Temelín plně přešel z paliva Westinghouse na palivo od ruské společnosti TVEL.
 • Westinghouse vyrábí jaderné reaktory zatín nejnovější, třetí plus generace AP1000, který nabízí i pro Temelín. Na technologiích Westinghouse je podle firmy založeno 50 procent ve světě fungujících jaderných elektráren. Na poslední stavbě jaderné elektrárny v USA se Westinghouse neobešel bez pomoci čínských expertů.

 

Zdroj : ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..