Jaderná elektrárna Temelín.
Jaderná elektrárna Temelín.

Americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které se ucházejí o dostavbu druhé řady Jaderné elektrárny Temelín, se předhánějí v uzavírání smluv s českými průmyslovými podniky, které obsahují konkrétní závazky a pro český průmysl jsou do budoucna příslibem dlouhodobých zisků.

Česko-ruské Konsorcium MIR.1200 dnes oznámilo, že hodlá do konce března podepsat smlouvy o podílu na dostavbě Temelína s desítkou českých firem. Tyto dohody už nebudou mít charakter memoranda, ale budou obsahovat konkrétní závazky.

Americko-japonský Westinghouse dnes podepsal memoranda o porozumění s firmami ÚJV Řež, Škoda Praha Invest a Královopolská Ria. V případě vítězství Westinghousu v tendru by firmy získaly zakázky na inženýrské práce související s elektrárnou.

Josef Perlík ze společnosti Škoda JS, která je českým členem Konsorcia MIR.1200, oznámil, že již začátkem března budou podepsány smlouvy se společnostmi ZAT, Hochtief a ÚJV Řež. Obdobné smlouvy už dříve konsorcium podepsalo se společnostmi PSG Zlín a I&C Energo, do konce března je hodlá podepsat ještě s firmami ZVVZ Milevsko, Sigma Lutín, Vítkovice, Královopolská RIA a OSC.

„V těch smlouvách jsou zcela jednoznačně definovány závazky obou stran, jsou tam jednoznačně definovány rozsahy prací, které by ty firmy pro konsorcium při realizaci projektu dělaly,“ řekl Perlík. Smlouvy by tak měly mít konkrétnější podobu než memoranda a smlouvy o smlouvách budoucích, které konsorcium uzavíralo s českými podniky v minulosti.

Mezi společnostmi, s nimiž konsorcium uzavře smlouvu, ale bude chybět výrobce potrubí Modřany Power, se kterým konsorcium už dříve jednalo o spolupráci. Na firmu podala Komerční banka návrh na insolvenci s tím, že jí Modřany Power od loňského podzimu dluží asi 150 milionů korun.

„Chceme, aby v našem dodavatelském řetězci byly firmy, které jsou stabilní,“ řekl Perlík. Nyní prý dostává signály, že se situaci kolem návrhu na insolvenci podaří vyřešit. „Pokud by se to nestalo, jsme připraveni vyřadit je z našeho dodavatelského modelu,“ dodal však.

Perlík také podotkl, že uzavřené smlouvy budou obsahovat klauzuli, která umožní konsorciu kontrolovat, s kým tyto podniky uzavírají smlouvy o subdodávkách. Konsorcium si tímto způsobem chce zajistit splnění svého závazku z nabídky pro ČEZ, že 70 procent zakázky budou realizovat české firmy.

Vysokou účast českého průmyslu na dostavbě Temelína slibuje také Westinghouse. Ten už také podepsal memoranda o spolupráci s řadou firem, mimo jiné například se strojírenskou skupinou Vítkovice.

Dnes Westinghouse oznámil podpis memorand o spolupráci s dalšími třemi podniky. „Tři podepsaná memoranda pokrývají naprostou většinu projektantských prací, která je nezbytná pro naplnění českých norem a legislativy. Pokud by projekt AP1000 zvítězil v temelínském tendru, získaly by stovky českých inženýrů práci v hodnotě několika stovek milionů korun,“ uvedl Westinghouse v tiskovém prohlášení.

„Spojení s významnými českými projektantskými firmami je nejen potvrzením našeho závazku využít místní lidi a zdroje, ale i toho, že ČEZu dáme tu nejlepší nabídku. Tyto firmy budou v maximální možné míře zapojeny do stávajících projektů výstavby AP1000, čímž bude zahájen transfer klíčových znalostí,“ uvedl viceprezident Westinghousu Sandy Rupprecht.

Dostavba třetího a čtvrtého bloku Temelína by měla více než zdvojnásobit výkon JETE. Její cena by se měla pohybovat přibližně od 200 do 300 miliard korun. ČEZ hodlá oznámit výsledek tendru letos na podzim, elektrárna JETE by měla být uvedena do provozu v roce 2025.

O dostavbu Temelína se od počátku ucházela také francouzská státní korporace Areva, ČEZ ji ale z tendru již loni v říjnu vyřadil. Rozhodnutí ČEZ potvrdil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Areva se ale proti jeho rozhodnutí odvolala a stále usiluje o návrat do výběrového řízení.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..