Zástupce SNPTC Qiu Shaoyang a Westinghouse Graham Cable na oslavě nové smlouvy. Zdroj: WNN
Zástupce SNPTC Qiu Shaoyang a Westinghouse Graham Cable na oslavě nové smlouvy. Zdroj: WNN

Společnosti Westinghouse a čínská State Nuclear Power Automation System Engineering Company (SNPAS) budou spolupracovat na konstrukci řídících a kontrolních systémů (I&C z anglického instrumentation and control) pro budoucí čínské bloky typu AP1000.

Během ceremonie v Pekingu podepsaly obě společnosti smlouvu, která nastavila podmínky dohody, rozdělení zodpovědnosti a rozsah práce na projektu čínských reaktorů AP1000.

Dohodnuté uspořádání spolupráce staví společnost SNPAS jako hlavního dodavatele řídících a kontrolních systémů a společnost Westinghouse jako hlavního subdodavatele pro budoucí čínské projekty reaktorů AP1000. Vrchní viceprezident společnosti Westinghouse Nuclear Automation David Howell uvedl, že tato smlouva je projevem snahy obou o výrobu předních průmyslových technologií pomocí místních partnerů.

V Číně jsou v současné době ve výstavbě čtyři tlakovodní reaktory typu AP1000, a to v lokalitě Sanmen a Haiyang. Očekává se, že blok Sanmen-1 začne dodávat proud během příštího roku a zbývající tři budou dokončeny do roku 2016. Přestože Čína plánuje postavit další bloky s reaktorem AP1000 a podle smlouvy z roku 2007 mají být postaveny bloky v lokalitách Sanmen a Haiyang, snaží se Čína také o vyvinutí své vlastní konstrukce, založené na AP-1000.

Společnost SNPAS, což je společný podnik společností State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC) a Shanghai Automation Instrumentation Corporation Ltd. (SAIC), v současné době dodává kontrolní a řídící systémy pro provozovatele obou elektráren s reaktory AP1000. Rovněž vyvíjí tyto systémy pro své vlastní reaktory typu PWR.

Lokalizace výroby se stává stále důležitějším rysem projektů stavby jaderných elektráren, když je po dodavatelích reaktorů vyžadováno, aby zvýšili roli místních dodavatelů a podnikatelů v projektu. Mezi staviteli reaktorů (jako je třeba společnost Westinghouse) a místními dodavateli jsou stále častěji podepisovány dohody o spolupráci ještě před tím, než je dokončen projekt, čímž chtějí velké společnosti zdůraznit své spojení s místním řetězcem dodavatelů a zajistit jim zakázky.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..