V Sarovu už existuje několik výzkumných středisek zaměřených na lasery, na obrázku je jedno z nich. Zdroj: topwar.ru
V Sarovu už existuje několik výzkumných středisek zaměřených na lasery, na obrázku je jedno z nich. Zdroj: topwar.ru

Nejvýkonnější na světě laser bude stát v Rusku nedaleko města Sarov, měl by být dokončen v roce 2020. Jeho předpokládané rozměry jsou už teď úctyhodné: délka okolo 360 metrů, výška přibližně 30 metrů. Zajímavé jsou rovněž vědecké pokusy, které jsou pro něj připravovány: především to bude oblast fyziky vysokých energií, například vytvoření stavu hmoty podobného tomu v nitru hvězd a zapalování termojaderného paliva a jaderné fúze.

Svůj „fúzní laser“ mají v současnosti Spojené státy (systém NIF, více na oficiálních stránkách), dokončuje jej Francie (Laser Megajoule, zde). Jejich výkon ale bude nižší než u ruského systému – 2,03 MJ a 1,8 MJ proti plánovaným 2,8 MJ. Oznámil to Radij Ilkajev, šéf ruského Federálního jaderného centra. Uvedl, že kromě civilního bude nový laser sloužit také vojenskému výzkumu. Těžištěm experimentů bude energetika.

Na plný výkon by se měl laser rozjet okolo roku 2020, uvedl to Sergej Garanin, hlavní odborník na laserové systémy Ruského federálního jaderného centra. Podle jeho popisu bude sestávat ze 192 jednotlivých optických kanálů (což je přesně stejně jako v americkém NIF). Nejdůležitějším experimentem, který je pro nové centrum připravován, je podle něj zážeh termojaderné fúze.

Fúze atomových jader je už více než 50 let jednou z největších výzev pro lidskou vynalézavost, důvtip a naše porozumění přírodě. (Více o principu fúze a dosavadních experimentech v této oblasti si můžete přečíst například v tomto rozhovoru). Teoreticky je její princip znám už desítky let a byla navržena celá řada způsobů, jak jí dosáhnout, všechny ale narážejí na obrovské překážky, které lidské technice klade příroda. Jsou jimi například nestabilita plazmatu (je nesmírně těžké udržet ji v žádaném tvaru dlouhou dobu) nebo zaměřování stovek optických kanálů na jedno místo.

Největším současným projektem v oblasti jaderné fúze je tokamak ITER (více o něm opět v rozhovoru s jedním z největších českých odborníků v této oblasti). Ani ten není ale naplánován jako elektrárna, nýbrž jako experimentální zařízení, jehož energetický výstup (získaná elektrická energie) bude stále menší, než vstup.

Jednou z možností, jak jadernou fúzi rozeběhnout, je právě laserový zážeh, při kterém desítky laserových paprsků koncentrují svou energii na jednom místě. Dosavadní pokusy zatím nebyly příliš úspěšné (více zde), zatím ale vědci nenarazili na žádné zásadní překážky kromě technických.

Další uplatnění najde nová ruská laboratoř při studiu extrémně hustých a horkých stavů hmoty – podobné těm, které panují v nitru hvězd. Umožní nám tak lépe pochopit například chování Slunce. Podobné pokusy provádí řada vědeckých středisek po celém světě, jde ale vždy o velmi nákladné pokusy (o jednom z nich více například zde).

Cena ruského laseru se má pohybovat okolo 45 milionů rublů (asi 1,2 miliardy eur).

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..