JE Temelín.
JE Temelín uprostřed jihočeské krajiny

V jaderné elektrárně Temelín dnes začala prověrka mezinárodní organizace provozovatelů jaderných elektráren (WANO). Sedm odborníků ze čtyř zemí bude týden prověřovat bezpečnost elektrárny. Mise WANO Follow-up se zaměří především na to, jak vedení elektrárny nakládá s doporučeními organizace po prověrce v listopadu 2011. Tehdy 17 odborníků z osmi zemí kontrolovalo jihočeskou elektrárnu dva týdny, řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták.
„Jedná se o sedmadvacátou mezinárodní prověrku Temelína. Experti z Ruska, Slovenska, Arménie a Maďarska se tentokrát zaměří na to, jak elektrárna pracuje s jejich doporučeními například v provozu, údržbě, radiační ochraně nebo požární ochraně. Celkem posoudí deset oblastí,“ uvedl Sviták.
Novinkou je podle něj to, že členové mise stráví mnohem více času pochůzkami po elektrárně, což nebývalo u těchto typů prověrek obvyklé. I proto je běžně tří- až čtyřčlenný tým posílen na sedm lidí. „Je to reakce vedení WANO na události v japonské Fukušimě. Temelín je jednou z prvních elektráren, která tento nový model následné kontroly absolvuje,“ uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.
Proti nedávno skončené misi OSART, vyslané Mezinárodní agenturou pro atomovou energii, se prověrky WANO liší tím, že výsledky jsou předávány vedení elektrárny a dále se nezveřejňují. Rozdíl je i v tom, že při misi OSART jsou elektrárny porovnávány se standardy bezpečnosti MAAE. Naopak WANO porovnává elektrárnu s nejlepší dosaženou světovou praxí.
WANO (World Association of Nuclear Operators) je mezinárodní organizace provozovatelů jaderných elektráren, která vznikla jako reakce jaderné komunity a průmyslu na havárii jaderné elektrárny v Černobylu. Jejím cílem je především vzájemná výměna informací a zkušeností, která pomáhá zvyšovat úroveň všech jaderných elektráren. Členy WANO jsou všechny energetické společnosti na světě, které provozují jaderné bloky. Členem WANO je například i Severomořská flotila ruských jaderných ledoborců.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..