Na ředitelství francouzské společnosti Areva teď asi moc veselo nebude, firma přišla o několik důležitých zakázek. Proti vyloučení   z temelínského tendru se ještě zřejmě odvolá i k evropským orgánům.
Na ředitelství francouzské společnosti Areva teď asi moc veselo nebude, firma přišla o několik důležitých zakázek. Proti vyloučení z temelínského tendru se zřejmě odvolá i k evropským orgánům.

Vyloučení francouzské společnosti Areva v tendru ČEZu na dostavbu jaderné elektrárny Temelín bylo v pořádku. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil správní řízení. ČTK to dnes řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Rozhodnutí zatím není pravomocné, Areva se proti němu může odvolat. Její vyjádření ČTK nadále zjišťuje. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že společnost neočekávala jiné rozhodnutí ÚOHS. Podle informací ČTK ale zatím stále ČEZ nemůže s vítězem tendru uzavřít smlouvu.
„Úřad v rámci správního řízení neshledal, že by zadavatel postupoval v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách, když společnost vyloučil ze zadávacího řízení. Nebyly tedy zjištěny důvody pro uložení nápravného opatření,“ uvedl Rafaj.
Smlouva na dostavbu ovšem nemůže být podepsána, protože předběžné opatření, které úřad již dříve vydal, zatím nepozbylo platnosti, protože aktuální verdikt úřadu není pravomocný. ČEZ ale může pokračovat v posuzování nabídek japonsko-amerického Westinghousu a česko-ruského Konsorcia MIR.1200.
ČEZ vyřadil Arevu z tendru loni v říjnu s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce, podrobnosti ale ČEZ ani Areva nezveřejnily. „Vyřazení Arevy pro nás bylo nepříjemným překvapením, ale museli jsme postupovat v souladu se zákonem. Pro nás by byla lepší pozice, kdyby v tendru pokračovali všichni tři uchazeči,“ sdělil dnes ČTK mluvčí ČEZ Kříž.
Areva se proti rozhodnutí ČEZ odvolala k antimonopolnímu úřadu, ten ale verdikt dnes potvrdil. „Neočekávali jsme, že by ÚOHS mohl dojít k jinému závěru, protože jsme přesvědčeni o zákonnosti našeho postupu,“ reagoval Kříž.
Definitivního vítěze tendru by energetická společnost chtěla znát do září. Do konce roku by pak chtěl ČEZ uzavřít smlouvu s vítěznou společností.
Vládní zmocněnec pro výstavbu Temelína Václav Bartuška v rozhovoru pro server Česká pozice ale zdůraznil, že v letošním roce by měla být podepsána jen předběžná smlouva s vítězem tendru, která umožní ČEZ začít jednat se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o vydání licence pro elektrárnu. Teprve po získání stavebního povolení by pak podle Bartušky energetická společnost uzavřela závěrečnou smlouvu.
Vítěz tendru by měl v Temelíně vystavět třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny. Tím by se výkon Temelína více než zdvojnásobil ze současných 2000 megawattů. Hodnota zakázky se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Dostavba Temelína by měla být dokončena nejpozději v roce 2025.

Zdroj: ČTK

Areva ihned na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zareagovala, hodlá se odvolat a záležitost, bude-li to nutné, dostat před české případně i evropské soudy.

AREVA se odvolá proti rozhodnutí ÚOHS

AREVA oznámila úmysl se odvolat proti prvostupňovému rozhodnutí ÚOHS ve věci jejího vyřazení z výběrového řízení na dostavbu JE Temelín.

AREVA hodlá podat rozklad k předsedovi ÚOHS, a pokud to bude nutné, předložit následně celou záležitost českým soudům.

AREVA byla předčasně vyřazena z tendru na dostavbu Temelína dne 5. října 2012. V říjnu předložila společnosti ČEZ detailní námitky a poté se rozhodla podniknout další právní kroky v souladu s legislativou České republiky a Evropské unie.

Prvním z těchto kroků byla žádost o přezkum rozhodnutí společnosti ČEZ podaná k ÚOHS, jako orgánu zodpovědnému za dohled nad zadáváním veřejných zakázek. ÚOHS dnes žádosti AREVY nevyhověl a podle AREVY je toto rozhodnutí založeno na nedostatečném posouzení a dokumentaci.

AREVA stále pevně věří, že její komplexní a detailní nabídka, která byla předána společnosti ČEZ v červenci 2012, je v souladu se zákonnými požadavky plynoucími z české legislativy, jakož i  zadávacími kritérii.

AREVA je odhodlána chránit své zájmy před všemi dostupnými instancemi.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..