Stavba Novovoroněžeské JE-2. Zdroj: publicatom.ru
Stavba Novovoroněžeské JE-2. Zdroj: publicatom.ru

První elektrárna s moderním a výrazně bezpečnějším reaktorem stejného typu, jaký hodlá státní korporace Rosatom v případě vítězství v tendru na dostavbu dvou nových bloků Temelína, vyrůstá u Voroněže na jihozápadě Ruska. A podle posledních zpráv přímo ze stavby elektrárny jde zatím vše podle plánu.

„Jde o vůbec první stavba reaktoru VVER-1200, to vždy přidá ke stavbě 20 procent času,“ řekl novinářům hlavní inspektor na stavbě elektrárny Vladimir Zarubajev. „Zpřísnily se požadavky na bezpečnost, takže volíme technická řešení, která u starších typů reaktorů nebyla nutná. Stavbu mírně zpomaluje to, že na rozdíl od minulosti využíváme litý beton namísto montovaných železobetonových prvků. Kvůli tomu není možné stavět v mrazech. Takto vybudovaná stavba je ale odolnější v případě, že dojde k mimořádné situaci. Přesto očekávám, že zvládneme dokončit elektrárnu podle plánu,“ zdůraznil.

Pokud se ale budou stavět v areálu další stejné bloky, jejich konstrukce bude podle Zarubajeva rychlejší. Rozšíření elektrárny by navíc podle něj mělo i nižší náklady, protože na rozdíl od stavby na zelené louce by nebylo nutné provést tolik přípravných prací. Tato kritéria by byla v případě dostavby Temelína úsporou času.

První jaderná elektrárna s reaktorem typu VVER-1200, který nabízí česko-ruské Konsorcium MIR.1200 i pro dostavbu české elektrárny Temelín, má dva bloky a měla by stát celkem 218 miliard rublů (140 miliard korun). Dokončení prvního bloku je naplánováno na poslední čtvrtletí roku 2014, druhý blok by měl být předán do provozu o rok později.

Přípravou stavby začala v roce 2007, kdy dělníci vykáceli les pro získání plochy 220hektarového areálu budoucí elektrárny, betonářské práce v areálu byly zahájeny v roce 2009. V současnosti je dokončena stavba komína chladicí věže prvního bloku. Na rozdíl od obvyklých designů nepočítá Novovoroněžská jaderná elektrárna se dvěma chladicími věžemi pro jeden reaktorový blok, ale s jednou velkou o výšce 171 metrů. Takové stavební řešení by mělo snížit investiční náklady; pro využití v Temelíně se s ním ale nepočítá.

Dělníci také dokončili montáž kopule vnitřního pláště budovy reaktoru prvního bloku a instalovali do budovy 330tunový reaktor. V současnosti se v prvním bloku instalují turbínu a parovody, přičemž dodávkou čerpadel pro turbínu se na stavbě podílí i česká společnost Sigma.

Každý blok Novovoroněžské jaderné elektrárny bude mít elektrický výkon 1200 megawattů. Elektrárna také bude zásobovat teplem přilehlé oblasti.

Reaktor typu VVER-1200 nabízí česko-ruské Konsorcium MIR.1200 i pro dostavbu třetího a čtvrtého bloku jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Kromě konsorcia se o zakázku uchází také americko-japonská společnost Westinghouse se svým reaktorem AP1000. Třetím uchazečem o dostavbu Temelína byla francouzská společnost Areva, energetická společnost ČEZ, která výběrové řízení zadala, ji ale ze soutěže vyloučila.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..