Budovaný sklad paliva v Železnogorsku. Zdroj: atomic-energy.ru
Budovaný sklad paliva v Železnogorsku. Zdroj: atomic-energy.ru

Ruská státní energetická korporace Rosatom vyhlásila tendr na stavbu závodu přepracovávajícího použité jaderné palivo. První demonstrační zařízení má vzniknout v Železnogorsku.

Tato pilotní továrna bude zřízena v areálu Důlního a chemického závodu (MCC) v Železnogorsku poblíž Krasnojarsku na Sibiři, který za doby studené války sloužil jako výrobna zbraňového plutonia (v 90. letech byla tato „bohulibá“ činnost ukončena). Podle podmínek tendru musí být zařízení spuštěno do 10. prosince 2015 a má stát pět miliard rublů (asi 166 milionů dolarů). Termín pro předložení nabídek je 18. března a výsledek bude zveřejněn 22. března.

Závod bude zpočátku vyvíjet a zkoušet nové technologie pro přepracovávání použitého paliva z reaktorů typu VVER-1000 a v budoucnu by měl vyvinout technologie i pro přepracovávání použitého paliva z reaktorů na rychlých neutronech. Demonstrační jednotku bude podle plánů Rosatomu následovat větší závod, který bude ve stejném areálu a měl by být dokončen mezi lety 2025 a 2030.

Podle tiskového mluvčího Rosatomu Sergeje Novikova bude stavba velkého přepracovávacího závodu ohlášena až po schválení nové státní koncepce pro rok 2016 a dále.

V Železnogorsku je budováno zařízení pro dočasné ‚suché‘ skladování použitého paliva z reaktorů typu VVER-1000 v Balakovu, Kalininu, Novovoroněži a Rostovu. Část tohoto paliva již byla do Železnogorsku dopravena a je prozatím skladována v bazénech.

Dlouhodobá strategie Rosatomu do roku 2050 mimo jiné počítá s přesunem k elektrárnám používajícím rychlé reaktory s uzavřeným palivovým cyklem a palivo MOX, které lze recyklovat.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..