Snímek nového bloku z loňského roku
Snímek nového bloku z loňského roku

První reaktor v nové elektrárně Hongyanhe v provincii Liaoning v severovýchodní Číně byl napojen na přenosovou soustavu země, očekává se, že elektrickou energii začne dodávat v tomto roce.

Čínskými inženýry navržený tlakovodní reaktor o výkonu 1080 MWe připojili specialisté k síti přesně ve 3 hodiny a 9 minut nedělního odpoledne. Nyní zařízení vstoupí do fáze závěrečných testů, a pokud získá konečnou licenci, může začít krmit nejrychleji rostoucí energetický trh.

Hongyanhe 1 je prvním ze čtyř bloků, které se staví v rámci první fáze projektu zdejší elektrárny. Výstavba tohoto prvního bloku začala v roce 2007. Testy „jaderného ostrova“ (primární okruh) v podkritickém režimu byly dokončeny v říjnu roku 2012 a letos 16. ledna bylo poprvé dosaženo řízené řetězové reakce.

Podle původního plánu měl tento reaktor začít komerční provoz už na konci loňského roku. Všechny čtyři reaktory první fáze by měly být v provozu do roku 2015.

Na nedalekém staveništi druhé fáze projektu Hongyanhe  se budují další dva reaktory CPR-1000. V červenci 2010 zde proběhlo slavnostní zahájení stavby, ale práce byly pozastaveny, protože Čína se rozhodla přehodnotit velkolepé plány na stavbu jaderných elektráren po havárii ve Fukušimě.

Hongyanhe je první jaderná elektrárna postavená na severovýchodě Číny. Vlastníkem a provozovatelem elektrárny je Liaoning Hongyanhe Nuclear Power Co, společný podnik China Guangdong Nuclear Power Co (CGNPC) a investiční společnosti China Power Investment Corp (každá z těchto firem vlastní 45%, zbylých 10% drží Dalian Municipal Construction Investment).

CNGPC uvedla, že tepelná elektrárna srovnatelného výkonu jako nový blok by spotřebovala 10 milionů tun uhlí ročně a vyprodukovala asi 24 milionů tun oxidu uhličitého.

Reaktor CPR-1000 je standardizovaný čínský typ, který je odvozen od tlakovodních reaktorů francouzské AREVY budovaných v Lingao a Daya Bay v provincii Guangdong.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..