Představujeme účastníky: EPR z Francie...
Představujeme účastníky: EPR z Francie…

Společnost TVO uvedla, že všech pět uchazečů o projekt nového bloku jaderné elektrárny Olkiluoto ve Finsku už předložilo své návrhy. Soutěž bude probíhat mezi dodavateli Areva, americko-japonský tandem GE-Hitachi, korejská KHNP, a japonské Mitsubishi a Toshiba.

Ředitel společnosti Teollisuuden Voima Oyj (TVO), která elektrárnu provozuje, Jarmo Tanhua, historický okamžik okomentoval: „Líbil se mi zápal, s nímž jednotliví soutěžící prováděli své různorodé technické studie, aby nás přesvědčili, že jimi nabízená elektrárna bude splňovat velmi tvrdé požadavky v oblasti bezpečnosti, odolnosti a spolehlivosti.“

Společnost TVO žádala o jaderné bloky s výkonem 1450 až 1750 MWe a obdržela tyto nabídky: EPR od společnosti Areva, ESBWR od společnosti GE-Hitachi, APR1400 od jihokorejské skupiny KHNP, APWR od Mitsubishi Heavy Industries a ABWR od Toshiby.

...korejský APR-1400....
…korejský APR-1400….

Nyní přijde na řadu posouzení konkurenčních projektů, během nějž 150 zaměstnanců společnosti TVO zhodnotí investiční náklady a rozdílnou logistiku jednotlivých dodavatelů, uvedl Janne Mokka, který má na starosti projekt Olkiluoto 4.

...americko-japonský ESBWR z dílny GE-Hitachi...
…americko-japonský ESBWR z dílny GE-Hitachi…

Společnost TVO v současné době provozuje v jaderné elektrárně Olkiluoto dva varné reaktory od švýcarské ABB postavené na konci sedmdesátých let minulého století a větrnou elektrárnu. Stavba třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto s reaktorem EPR od francouzské Arevy, se značně opožďuje. Společnost TVO uvedla, že v polovině roku 2015 předloží vládě žádost o stavbu čtvrtého bloku, a to podle původního plánu vydaného před rokem při vyhlašování tendru.

V roce 2008 uvedla společnost TVO ve své studii ekologického dopadu, že čtvrtý blok bude mít pozitivní dopad na místní ekonomiku, aniž by představoval hrozbu pro veřejnost. Průzkumy ukazují, že 55% obyvatel se stálým bydlištěm poblíž elektrárny Olkiluoto je pro její rozšíření o čtvrtý blok.

Ve stejném roce požádala společnost TVO o rozhodnutí vlády o stavbě lehkovodního reaktoru jakožto čtvrtého bloku v Olkiluotu. Vláda rozhodla ve prospěch stavby v květnu roku 2010 a o několik měsíců později ji hlasováním podpořil i finský parlament.

...a konečně ABWR od japonské Toshiby. Zdroj všech foto: WNN
…a konečně ABWR od japonské Toshiby. Zdroj všech foto: WNN

 

...japonský APWR od Mitsubishi...
…japonský APWR od Mitsubishi…
O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..