Gigantický kryosystém ITERu bude obsahovat 3 km chladicího potrubí
Gigantický kryosystém ITERu bude obsahovat 3 km chladicího potrubí

Společnost Air Liquide si pojistila kontrakt na stavbu největšího chladicího systému všech dob, který bude zajišťovat pracovní teplotu pro supravodivé magnety fúzního reaktoru ITER ve Francii.

Strojírenská firma Air Luquide tedy vyrobí kryogenní systémy pro ITER a také pro pomocný japonský tokamak JT-60SA, který má nalézt nové stabilní módy plazmatu. Celková cena chladicích systémů přesáhne 100 milionů euro.

V rámci projektu ITER se nedaleko francouzského Marseille staví experimentální termojaderný reaktor, který má především prokázat technickou proveditelnost řízené fúzní reakce s produkcí elektrické energie.

K vytvoření velmi silných elektromagnetických polí, která jsou nutná k udržení horkého plazmatu, jsou třeba obrovské supravodivé magnety, které pracují pouze při velmi nízkých teplotách.

Pro tento projekt tedy Air Liquide vytvoří největší chladicí systém, který byl kdy vyroben. Bude zajišťovat chlazení deseti tisíci tun supravodivého magnetického materiálu v tokamaku.

Tokamak je složité zařízení, ve kterém je žhavé plazma formováno do tvaru toroidu („pneumatiky“), což umožňuje dosáhnout vhodných podmínek pro řízenou fúzi. Uzavřený chladicí systém je založen na vlastnostech kapalného helia, jehož teplota je nejblíže absolutní nule (0 K / -273°C).

Mezi lety 2015 a 2017 nainstaluje Air Liquide tři chladicí systémy s celkovým chladícím výkonem 75 kW při teplotě 4,5 K (- 269 °C).

Účelem druhého zmíněného projektu JT-60SA je podporovat výzkumné aktivity projektu ITER především v oblasti dlouhodobého udržení plazmatu.

JT-60SA, který bude pracovat ve fúzním institutu v Naka v prefektuře Ibaraki, má za cíl optimalizovat konfiguraci magnetického pole pro samotný ITER. Projekt vede Japonská agentura pro atomovou energii ve spolupráci s francouzskou CEA. Pro tento projekt dodá Air Liquide jeden heliový chladicí systém.

François Darchis, starší viceprezident společnosti k tomu řekl: „Po LHC v CERN a korejském tokamaku Kstar prokážou tyto dva nové projekty naši schopnost obstát v největších vědeckých výzvách současnosti.“

Zdroj: engineeringnet.eu

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..