Na novém robotovi je patrná rozkládací konstrukce, která mu umožňuje pracovat ve výšce až osm metrů.
Na novém robotovi je patrná rozkládací konstrukce, která mu umožňuje pracovat ve výšce až osm metrů.

Dálkově ovládaný robot umí provádět různorodé činnosti ve výšce až osm metrů. Bude to nejnovější pomocník pro odstraňování následků havárie na japonské elektrárně Fukušima Dajiči.

Mitsubischi vyrobilo Super-Girraf na žádost Organizace pro výzkum v energetice a průmyslu (New Energy and Industrial Technology Development Organization – NEDO) s cílem vytvořit automatizovaný prostředek, který bude provádět nejrůznější úkoly v nebezpečných oblastech, konkrétně třeba ve Fukušimě.

Super-Giraffe sestává ze čtyř součástí: základny, zařízení pro zvedání nákladu, robotické paže a nástavce pro přídavná zařízení. Hlavní část představuje čtyřkolové vozidlo, které má poháněna i řiditelná všechna čtyři kola, což umožňuje pohyb i ve velice úzkých prostorech. Opěrný systém pak poskytuje stabilizaci pro práci ve výškách. Systém pro zvedání nákladů tvoří teleskopická plošina, která umožňuje zvednout zátěž o hmotnosti až 150 kg do zmíněných osmi metrů. Robotická paže má sedm kloubů, což umožňuje dobrou pohyblivost srovnatelnou s lidskou paží. Zařízení je navíc vybaveno nástavcem pro otevírání a zavírání ventilů.

Díky možnosti vyměnit robotickou paži nebo přídavné zařízení může Giraffe provádět i dekontaminační práce. Mitsubishi uvedlo, že z důvodu rychlého zdokonalení bude sdílet technickou dokumentaci s jinými podobně zaměřenými technologickými firmami. Technologie vyvinuté jinde pak může použít u svého robota. Mitsubishi stojí především o zařízení pro vrtání, sváření a detekci úniku nebezpečných látek.

Bateriový a nabíjecí systém vědci získali úpravou z elektrického vozidla i-MiEV. Baterie disponují dostatečnou kapacitou pro pět hodin trvající dálkově řízenou práci.

Při hmotnosti 4 tuny může robot překonávat stoupání až 15 stupňů a pohybovat se rychlostí až 6 km/h  po rovném povrchu.

Zdroj: World Nuclear News

V prosinci představila firma Mitsubishi jiný typ robota označovaný MEISTeR (Maintenance Equipment Integrated System of Telecontrol Robot), který je vybaven dvěma univerzálními pažemi. Psali jsme o něm zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..