Celková sestava reaktoru SVBR-100 (zdroj: http://www.akmeengineering.com)
Celková sestava reaktoru SVBR-100 (zdroj: http://www.akmeengineering.com)

Plán Rosatomu na vybudování kovem chlazeného malého reaktoru (více o něm zde) jsou o krok blíž uskutečnění. Jeho vývojář, společnost AKME-Engineering, podepsala smlouvy na vývoj, výrobu a dodávku parních turbín pro experimentální i komerční jednotky.

Na konci roku 2012 bylo dokončeno výběrové řízení, v němž AKME-Engineering pověřila prací na turbíně firmu KomplektEnergo. Smlouva, kterou nyní obě společnosti podepsaly, se týká vybavení parních turbín, přidružených kontrolních systémů a dalších zařízení pro reaktor SVBR-100. Hotové vybavení turbíny má být dodáno na stavbu prvního SVBR-100 v Dimitrovgradu během prvního čtvrtletí roku 2016. Instalace a spuštění pak proběhne v první polovině roku 2017.

100 MWe SVBR-100 je navržen tak, že celý primární okruh – aktivní zóna, vyvíječe páry a přidružené vybavení, jako je hlavní cirkulační čerpadla – je ponořen do nádrže s chladící lázní ze slitiny olova a bismutu. Celý tento modul pak bude vsazen do cisterny s vodou, která zajistí pasivní odvod tepla a stínění. Modul bude továrně vyráběný s možností dovézt ho na cílové místo po železnici, silnici nebo vodě. Podle potřeby lze takových modulů nainstalovat i několik na jednom místě. Výstup z tohoto multifunkčního reaktoru může být využit jako zdroj tepla, průmyslové páry či k odsolování vody, ale i pro výrobu elektřiny.

Koncept SVBR-100 již byl použit v sedmi ruských jaderných ponorkách třídy alfa a v experimentálních pozemních jednotkách. Reaktor bude schopen fungovat na různých formách jaderného paliva včetně směsného oxidu uranu a plutonia (MOX) a nitridových paliv. Při použití paliva na bázi oxidu uranu obohaceného až na 16,8 % bude reaktor schopen fungovat 7-8 let, než nastane potřeba palivo vyměnit. Při využití MOX paliva bude schopen pracovat skrze uzavřený palivový cyklus, který by (velmi) teoreticky mohl fungovat neomezeně dlouho.

Akciová společnost AKME-Engineering byla založena společností Rosatom v roce 2009, s pověřením vyvíjet a obchodně využít SVBR-100. Podle AKME-Engineering je dokončení stavby prvního reaktoru naplánována na roky 2015-2016, s prvním spuštěním v roce 2017. Komerční produkce kompletních sad modulárních reaktorů pak započne v roce 2019.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..