Hořící kus methanhydrátu. Zdroj: Tundragas.com
Hořící kus methanhydrátu. Zdroj: Tundragas.com

Japonsko začíná jako první na světě se zkušební těžbou metanhydrátů pod mořským dnem. Vláda oznámila, že minulý týden státní energetická společnost Japan Oil, Gas, and Metals National Corp (JOGMEC) vyslala do vyhlédnuté oblasti loď, která začne těžit z vrtu připraveného v loňském roce. Napsala to dnes (4. února 2013) webová stránka The Japan Daily Press.

Japonsko je ve světě nejdále na cestě k využívání metanových hydrátů, ložisek plynu uzavřeného v ledových krystalech. Jde o potenciálně obrovský zdroj energie, jehož světové zásoby by podle různých odhadů mohly až desetinásobně přesahovat známé zásoby fosilních zdrojů na Zemi.

Loď JOGMEC se bude pokoušet těžit v oblasti mořského příkopu Nankai, asi 70 kilometrů jihovýchodně od pobřeží prefektury Aiči ve středním Japonsku. Vrt je zde hluboký jeden kilometr a narazil na oblast, kde se nachází 300 metrů silná vrstva metan hydrátů.

Loď umístí do vrtu potrubí, které bude štěpit hydrát na metan a vodu. Pokud půjde vše bez problémů, měla by vlastní těžba začít příští měsíc. Během dvoutýdenního období prací by se zde mělo vytěžit až 10.000 metrů krychlových plynu.

Podle japonské výzkumné studie se jen v oblasti příkopu Nankai nachází nejméně 1,1 bilionu krychlových metrů plynu, ekvivalent asi 12 let japonské spotřeby. Odhaduje se, že japonské pobřežní vody by celkově mohly obsahovat možná až stonásobek roční spotřeby plynu v Japonsku.

Japonsko už investovalo do rozvoje technologií pro těžbu metan hydrátů stovky milionů dolarů a chce tento program dovést do komerčního využití do roku 2018. Tento alternativní energetický zdroj se zkoumá i v USA, Kanadě, Norsku, Indii a Číně. Nejdostupnější ložiska metan hydrátu se nacházejí kolem pobřeží a těsně pod permafrostem, věčně zmrzlou půdou v Arktidě.

Japonsko je největším světovým dovozcem zkapalněného zemního plynu. Snaha o zajištění domácích zdrojů energetických surovin získala v zemi na naléhavosti po jaderné krizi z roku 2011, která vedla k prudkému růstu dovozu plynu.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..