Jak Evropa přistoupí k rakouské studii?
Jak Evropa přistoupí k rakouské studii?

Evropské jaderné elektrárny jsou v rozporu s unijními předpisy nedostatečně pojištěné. Podle agentury APA to vyplývá ze studie rakouských odborníků na ekologii a evropské právo. Horní Rakousky chtějí, aby se záležitostí zabývala Evropská komise. Ze strany rakouských elektrárenských společností pak není vyloučena žaloba kvůli údajnému narušení hospodářské soutěže.
Studii z pověření hornorakouského zemského ministra životního prostředí Rudiho Anschobera vypracovali expert na evropské právo Franz Leidenmühler a specialista na právo životního prostředí Ferdinand Kerschner. Anschober dnes výsledky studie prezentoval společně s oběma znalci v Linci. S jejím obsahem seznámil také Evropskou komisi, Evropský parlament a rakouskou vládu.
Právníci dospěli ve své analýze k závěru, že podle evropského práva lze příliš nízký stanovený podíl provozovatelů na ručení za provoz jaderných elektráren interpretovat jako nepřípustnou podporu, a tudíž narušení hospodářské soutěže.
Podle mezinárodních smluv jsou například české jaderné elektrárny pojištěny na částku 306 milionů eur (přes 7,7 miliardy korun), britské na 157 milionů eur. „To je, jako kdyby si člověk na autě pojistil jen kolo,“ prohlásil Kerschner.
Expert pro srovnání uvedl výše škod, které vznikly při největších haváriích jaderných elektráren. Škoda způsobená havárií sovětské jaderné elektrárny Černobyl prý činila 1,37 bilionu eur, havárie Fukušimy prý podle japonských odhadů stála 45 miliard eur. Nehoda reaktoru americké elektrárny Three Mile Island pak přišla na zhruba miliardu dolarů (18,8 miliardy korun).
Leidenmühler doporučil jako další krok podání stížnosti u Evropské komise kvůli možné protiprávní podpoře provozovatelů jaderných elektráren. Elektrárenské společnosti, které se cítí znevýhodněny zvýhodňováním jaderných elektráren, zase mohou podat žalobu na porušení hospodářské soutěže u národního soudu státu, v němž je údajná neoprávněná podpora uplatňována.
Anschober už prý zahájil příslušné rozhovory s elektrárenskými společnostmi a očekává, že odpovídající kroky podnikne také spolková vláda ve Vídni.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Expert vi, ze „Povinné ručení na kroupy nestačí. Musíte mít havarijní pojištění“ 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..