Schéma laserového obohacování uranu, laser pomůže separovat žádoucí uran 235.
Schéma laserového obohacování uranu, laser pomůže separovat žádoucí uran 235.

Dceřiná společnost Ge-Hitachi,  Global Laser Enrichment (GLE), zformulovala návrh na výstavbu zařízení určené ke zvyšování podílu štěpitelného izotopu v přírodním uradu, které bude využívat technologii SILEX a má být postaveno v centru pro obohacování uranu Paducah v Kentucky, které spadá pod Ministerstvo energetiky (DoE) USA.

GLE vyjádřilo zájem o stavbu a spolu s tím předložilo Ministerstvu energetiky nezavazující návrh zařízení 21. února, uvedla společnost Silex Systems Ltd ve své pololetní zprávě. GLE vyvíjí a instaluje systém SILEX (Separace izotopů laserovou excitací) na základě dohody uzavřené s australskou společností Silex Systems v roce 2006 a jednání s DoE se účastní od listopadu 2012.

GLE  už má licenci na výstavbu a provoz komerčního zařízení na obohacování uranu s použitím technologie SILEX ve Wilmingtonu v Severní Karolíně. Rozhodnutí o udělení licence Regulační komisí USA vstoupilo v platnost letos v lednu. Ve Wilmingtonu už nyní GE-Hitachi provozuje zařízení na výrobu jaderného paliva. Podle odborníků Silex systems ale bude levnější a rychlejší, když bude nové obohacovací zařízení postaveno v Paducah, kde se může využít již existující infrastruktury, která byla vybudována pro starší podobné provozy.

Zařízení pro obohacování paliva metodou difuze plynů v Paducah je nejstarším zařízením na obohacování uranu na světě, ale očekává se, že bude uzavřeno ještě letos v květnu, po šedesáti letech provozu. V té době budou ve státech uvedeny do provozu nové centrifugy. DoE teď tedy zvažuje, jaká budoucnost bude tuto prastarou jadernou továrnu čekat.

Obohacování uranu spočívá ve zvyšování podílu štěpitelného izotopu 235 vzhledem k izotopu 238, který je v přírodě dominantní, ale neštěpí se. Technologie plynové difuze byla globálně nahrazena energeticky efektivnější centrifugovou metodou. Laserové obohacování – někdy nazývané také jako obohacovací technologie 3. generace – využívá laser, který dokáže excitovat především uran-235 v plynném fluoridu uranovém, čímž usnadní separaci tohoto žádoucího izotopu. Proces je složitější, ale potenciálně efektivnější než centrifugová metoda.

Vedlejším produktem obohacování je ochuzený uran, tyto „zbytky“ stále obsahují jisté množství uranu-235, to je však mnohem menší než průměrný obsah v přírodním uranu – 0,7%. Ochuzený uran se ale dá použít k dalšímu obohacování, toto „znovuobohacování“ je tím ekonomicky výhodnější, čím je zvolená technologie energeticky efektivnější. A to je šance pro laserové obohacování.

Laserové zařízení navržené pro Paducah může teoreticky zpracovat 115 000 tun uranových zbytků s ještě relativně vysokým obsahem štěpitelného izotopu, které vlastní DoE, po opětovném obohacení získají tyhle zásoby podle Silex Systems hodnotu asi 3 miliardy dolarů.

GLE pokračuje v provozu testovací smyčky a práci na projektové dokumentaci ve Wilmingtonu a připravuje se tak na pravděpodobné první komerční využití této technologie. Žádné rozhodnutí o výstavbě komerčního zařízení v Severní Karolíně zatím nepadlo.

USEC ( United States Enrichment Corporation – americká společnost, která má na starosti obohacování uranu) mezitím pokročil se svou demonstrační kaskádou nezávisle vyvíjené „Americké centrifugové technologie“,  komerční zařízení by ale potřebovalo záruku na úvěr, který by pokryl náklady na výstavbu. Pokud by se GLE rozhodlo postavit obohacovací centrum v Paducah, projekt by zřejmě záruku získal.

Zdroj: World Nuclear News, Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..