Protesty v Bulharsku. Zdroj: euronews.com
Protesty v Bulharsku. Zdroj: euronews.com

Tisíce nespokojených lidí dnes po celém Bulharsku opět demonstrovaly proti vysokým cenám za elektrickou energii, za které podle demonstrantů mohou zahraniční distribuční společnosti včetně české firmy ČEZ. Úřady vyslaly do ulic metropole i dalších měst stovky policistů. Protesty se stále více zaměřují i proti vládě premiéra Bojka Borisova, ačkoli ministerský předseda dnes oznámil zlevnění elektřiny o osm procent.

V Sofii se dnes demonstrovalo na několika místech, například několik stovek lidí zablokovalo jednu z hlavních tříd ve městě, menší skupina se sešla také před sídlem akademie věd. Hlavním místem demonstrací v metropoli se stal památník národního buditele Vasila Levského, od jehož smrti si dnes Bulharsko připomíná 140 let. Lidé drží protivládní transparenty s výzvami k boji proti monopolům, mávají státními vlajkami a skandují hesla jako mafie a rezignace.

Demonstrace se konají také v druhém největším městě země Plovdivu, ve Varně a Burgasu. Ve Varně se podle agentury Focus sešlo zhruba 3000 lidí.

Prozatím nejsou hlášena žádná zranění a násilnosti. V pondělí si ale protesty vyžádaly 11 zraněných, z toho pět policistů. Policie kvůli výtržnictví zadržela asi desítku osob. Podle agentury APA se ve městě Veliko Tarnovo během protestů zapálil psychicky nemocný mladý muž, který těžkým zraněním po převozu do nemocnice podlehl.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..