Všechna tato krásná slova se už nebudou vztahovat na projekt EDF. Zdroj: Centrica.com
Všechna tato krásná slova se už nebudou vztahovat na projekt EDF. Zdroj: Centrica.com

Společnost Centrica se rozhodla vystoupit ze společného podniku s francouzskou EDF Energy založeného pro stavbu nových jaderných elektráren ve Spojeném království, čímž uštědřila projektu tvrdou ránu. Firma si ponechává dvacetiprocentní podíl v osmi zatím provozovaných reaktorech.

Centrica je dodavatelem všeho možného, její dodávky pokrývají většinu spotřeby plynu ve Velké Británii a zhruba 12% elektrické energie. V roce 2008 přidala k obchodu s plynem a výrobě energie z něj ještě jadernou energetiku, aby zvýšila množství dodávané elektřiny bez nutnosti nakupovat suroviny. Dvacetiprocentní podíl v současných jaderných elektrárnách společnosti EDF Energy pokrývá přibližně třetinu elektřiny, kterou Centrica distribuuje.

Svůj odchod vysvětluje tím, že projekt dosáhl předpokládaného finančního limitu na přípravné výdaje ve výši jedné miliardy liber (1,5 miliardy dolarů). Centrica hodlá vrátit přebytečné finanční prostředky v hodnotě 500 milionů liber (786 milionů dolarů), které hodlala investovat do elektráren, svým akcionářům pomocí systému zpětného odkupu akcií.

„Zatímco v celé řadě klíčových oblastí projektu bylo dosaženo pokroku, zejména v návrhu a plánování, zůstávají tu nejistoty ohledně celkových finančních nákladů a termínů výstavby,“ řekla společnost Centrica. Předseda Sam Laidlaw dodal: „Tyto faktory, především prodlužování horizontu návratnosti investic do projektu takového měřítka, nás vedly k závěru, že další účast není dobrým řešením ani pro společnost Centrica, ani pro její akcionáře.“

Smlouva o investici 

Ztráta společnosti Centrica znamená pro EDF Energy zvrat při dokončování investičního plánu pro projekt Hinkley Point C, jehož stavební přípravy již započaly. EDF totiž uváděla, že už brzo bude připravena učinit a oznámit konečné rozhodnutí o tom, zda bude stavět nebo ne – zatím ještě nebylo učiněno.

Základem ekonomiky nových britských jaderných elektráren je dokument Contract od Difference, součást energetické reformy britské vlády, od něhož si slibuje povzbuzení investic do nízkoemisních zdrojů a zvýšení důvěry investorů. Dosáhnout úrovně bezpečnosti, která je v současnosti od nových jaderných objektů vyžadována, je totiž tak nákladné, že od řady projektů na výstavbu JE už bylo upuštěno (jeden příklad zde).

Společnost EDF Energy v současné době urputně vyjednává s vládou záruku pevných výkupních cen jaderné energie na burze. Možné schéma je následující: pokud by výkupní cena byla pod stanovenou cenou, uhradila by rozdíl energetické společnosti vláda a pokud by byla cena naopak vyšší, platila by energetická společnost vládě.

Měla by být stanovena garantovaná výkupní cena energií pro všechny nízkoemisní technologie, čímž se role společnosti EDF stane významnou pro všechny nové jaderné reaktory ve Velké Británii. Ředitel společnosti EDF Vincent de Rivaz řekl, že Contract of Difference je více než kdy předtím klíčový faktor k přilákání investorů a vyjasnění financování projektu Hinkley Point C.

Dále dodal, že pevně dohodnuté ceny budou základem pro společnost EDF Energy při dokončování diskuzí s ostatními investory. V britským médiích byly mnohokrát zmiňovány diskuze o dlouhodobém partnerství se společností China Guangdong Nuclear Power Corporation.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..