Reaktory třetí generace, mezi nimiž je i EPR-1600 v Olkiluotu (na snímku), patří mezi nejsložitější stavby, které je dnes člověk schopen postavit.
Reaktory třetí generace, mezi nimiž je i EPR-1600 v Olkiluotu (na snímku), patří mezi nejsložitější stavby, které je dnes člověk schopen postavit.

Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) oznámila, že se připravuje na možnost, že spuštění třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto bude opět odloženo, tentokrát do roku 2016. Loni společnost oznámila odklad do roku 2014.

Zástupci TVO uvedli, že na základě dosavadních zpráv o postupu, které TVO obdržela od konsorcia Areva-Siemens, jež staví Olkiluoto-3, se připravuje na možnost, že zahájení stálé výroby elektřiny bude odloženo až do roku 2016.

Stavba bloku Olkiluoto 3, který zřejmě bude prvním blokem s reaktorem EPR, začala v květnu 2005 a měla být dokončena v roce 2009, ale projekt narazil na několik překážek. V prosinci roku 2011 oznámila společnost TVO, že očekává spuštění tohoto reaktoru s výkonem 1600 megawattů v srpnu roku 2014, o pět let později oproti původnímu plánu. V červenci roku 2012 společnost prohlásila, že v roce 2014 nebude blok připraven ke stálé produkci elektrické energie. Dále společnost poznamenala, že konsorcium Areva-Siemens je při stavbě bloku vázáno pevnou cenou, a tedy odpovídá i za časový plán výstavby, a požadovala aktuální harmonogram a datum dokončení.

Starší viceprezident projektu Olkiluoto-3 za společnost TVO, Jouni Silvennoinen v prohlášení ze dne 11. února 2013 uvedl: „Dosud jsme neobdrželi žádné nové zprávy ohledně harmonogramu.“ Dodal, že práce na řídicích a kontrolních systémech na elektrárně nepostupují podle plánu a dokončení třetího bloku může proto být opět odloženo.

Společnost TVO řekla, že ačkoliv není spokojena se situací a opakovanými složitými problémy s časovým plánem projektu, tak práce na bloku postupují. Stavební práce na Olkiluoto-3 byly z větší části dokončeny a také hlavní komponenty jaderného ostrova (např. tlakovodní nádoba, nádrž pro vyrovnávání objemu a parogenerátory) jsou na svým místech. Byly dokončeny i svářecí práce na primárním chladicím okruhu a společnost TVO poznamenala, že bylo dokončeno celkem asi 75% montážních prací.

Areva odpověděla na stížnosti společnosti TVO prohlášením: „Po zkušenostech s tím, jakým směrem se ubírala spolupráce v minulém roce, konsorcium požádalo TVO o výrazně aktivnější spolupráci a urychlení schvalovacích procesů pro řídicí a kontrolní systémy. (…) Konsorcium také lituje, že společnost TVO i nadále neplní své závazky a neumožňuje projektu postupovat tak rychle, jak by mohl“.

TVO ale bude i nadále podorovat Arevu ve výstavbě, aby projekt byl dokončen co nejrychleji.

Konsorcium Areva-Siemens podalo v prosinci žádost o arbitráž u Mezinárodní obchodní komory v případu zpoždění výstavby v Olkiluoto a souvisejících nákladů. Jeho poslední finanční nároky jsou přibližně 1,9 miliard eur včetně nepřímých položek. Společnost TVO to ale nenechala jen tak být a vznesla protinárok ve výši 1,4 miliard eur.

Oznámení společnosti TVO o dalším potenciálním zpoždění projektu Olkiluoto-3 přišlo několik dní poté, co finská vláda zveřejnila aktualizovanou strategii zemí finských pro energetiky a změny klimatu. V tomto dokumentu ministerstvo zaměstnanosti a hospodářství (Ministry of Employment and the Economy) uvádí, že Finsko stále není soběstačné ve výrobě elektrické energie a během zimy je vysoce závislé na dovozu a že „tato situace přetrvá až do doby, než bude spuštěn třetí blok elektrárny v Olkiluoto.“

Ministerstvo tvrdí, že Finsko nebude plně soběstačné ani poté, až do dvacátých let tohoto století, kdy bude spuštěn čtvrtý blok elektrárny Olkiluoto a plánovaná další jaderná elektrárna společnosti Fennovoima a navíc vzroste produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..