Ředitel Škoda JS Miroslav Fiala při podepsání memoranda o spolupráci s Rosatomem v říjnu loňského roku. V pozadí druhý zprava Jan Světlík, generální ředitel Vítkovice Holding. Zdroj: Škoda JS
Ředitel Škoda JS Miroslav Fiala při podepsání memoranda o spolupráci s Rosatomem v říjnu loňského roku. V pozadí druhý zprava Jan Světlík, generální ředitel Vítkovice Holding. Zdroj: Škoda JS

 

Vítězství projektu MIR.1200 v tendru, který vypsala společnost ČEZ na dostavbu třetího a čtvrtého bloku JE Temelín, by se výrazně promítlo do počtu nově vzniklých pracovních míst v podstatě ve všech průmyslových sektorech. V českých firmách, kterých chce lídr česko-ruského konsorcia MIR.1200 ŠKODA JS zapojit do řetězce dodávek co nejvíce, by tak vzniklo nejméně 10 000 stálých pracovních míst.

 

„To, že stavební práce a stavební materiál včetně oceli budou pocházet z této země, o tom nechceme nikoho přesvědčovat, to považujeme za samozřejmost“, říká předseda představenstva a generální ředitel ŠKODA JS Miroslav Fiala. „Všechny firmy z dodavatelského řetězce budou v případě našeho vítězství hned první den po podpisu smlouvy schopny nasadit do práce tisíce lidí a podílet se na svých částech projektu včetně dodávek těch technologicky nejnáročnějších celků. V tom je naše objektivní výhoda oproti konkurenci,“ zdůrazňuje Fiala.

 

„Deset tisíc pracovních míst je v souvislosti s výstavbou elektrárny absolutní minimum. Při započítání všech přidružených oborů, které jsou na výstavbu navázány, se toto číslo může vyšplhat až na osmdesát tisíc. Jde o pracovní místa v České republice, určená především pro české občany. Projekt zásadně podpoří ekonomiku České republiky, nikoliv ekonomiku země či zemí, ze kterých by klíčové dodávky přicházely“, dodává Miroslav Fiala.

 

Realizace projektu prospěje firmám napříč všemi českými regiony, včetně Moravskoslezského kraje, který se v době hospodářské stagnace potýká s vyšší nezaměstnaností. Pro samotnou plzeňskou „škodovku“, lídra konsorcia, by vítězství znamenalo potřebu navýšit počet zaměstnanců o 300 z dnešních 1100. „O vysoké míře lokalizace hovoříme od samého počátku. O tom, že jsme slova o 75 procentech proměnili v realitu, se může zákazník, společnost ČEZ, přesvědčit při vyhodnocování všech nabídek“, říká Josef Perlík, ředitel projektu „Dostavba jaderné elektrárny Temelín 3, 4“ a člen představenstva společnosti ŠKODA JS.

 

Nabídka tisíců nových pracovních míst a příslib vytvoření výhodných podmínek pro další technologický rozvoj zúčastněných průmyslových podniků a firem, není vázána pouze na dostavbu Temelína, ačkoli vítězství v tendru je podmínkou rychlého nastartování celého projektu. Díky spolupráci s ruskými konstruktéry a technology, která trvá již desítky let, a znalosti technologie VVER, která bez problémů funguje v českých i slovenských jaderných elektrárnách, se českým firmám navíc naskýtá unikátní možnost účastnit se projektů ruské skupiny Rosatom v zahraničí. Vzájemně výhodná spolupráce přitom už leckde funguje. Pouze za rok 2012 dodaly české podniky pro JE s reaktory typu VVER průmyslová zařízení v hodnotě 2,5 miliard korun. Vyhlášení tendru na dostavbu 2. řady JETE se stalo katalyzátorem tohoto obchodu, jehož objem čtyřikrát vzrostl.

Zdroj: Allforpower.cz

O autorovi

admin

1 Comment

    Miroslav Fiala je jednim z nasich prumyslovych kormidelniku, ktery to ma v hlave srovnano jak se patri 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..