Čtvrtek, 1 října
Shadow

Čištěni fukušimských palivových bazénů pokračuje

Část střešní konstrukce bloku byla vyjmuta pomocí velkých jeřábů.
Část střešní konstrukce bloku byla vyjmuta pomocí velkých jeřábů.

Dělníkům se podařilo vytáhnout velkou pokroucenou ocelovou konstrukci z palivového bazénu třetího bloku zdevastované elektrárny Fukušima Daichi. Práce na vyčištění servisního podlaží hlavní budovy tak v rámci možností úspěšně pokračují.

Nyní je pro společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) prioritou zajištění dlouhodobé bezpečnosti nádrže s použitým palivem na poškozeném čtvrtém bloku. Skladovací bazény v nejvyšších patrech reaktorových budov jsou zasypány kusy těžkého betonu a ocelovými troskami v důsledku explozí vodíku, které následovaly roztavení jádra reaktoru v březnu 2011.

Tento týden Tepco vyjmula velký kus ocelové nosné konstrukce z bazénu třetího bloku. Proces, který proběhl uprostřed sněžného dne, trval 3 hodiny a 20 minut a neobešel se bez problémů. Posunování zkrouceného kusu kovu způsobilo, že jiná mohutná část trosek sklouzla do vody. Podle představitelů Tepco se jedná o stožár zařízení pro doplňování paliva. Vyšetřování ukázalo, že ponoření tohoto půldruhé tuny vážícího zařízení nezpůsobilo významný nárůst vodní hladiny nebo změnu chemického složení ani zvýšení aktivity vody v bazénu. Samotný krov se také rozlomil v půli, což způsobilo menší zpoždění.

Všechny ocelové a betonové trosky musí být odstraněny co nejdříve, aby Tepco mohla přistoupit k přesunu paliva do dlouhodobého úložiště.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..