Část střešní konstrukce bloku byla vyjmuta pomocí velkých jeřábů.
Část střešní konstrukce bloku byla vyjmuta pomocí velkých jeřábů.

Dělníkům se podařilo vytáhnout velkou pokroucenou ocelovou konstrukci z palivového bazénu třetího bloku zdevastované elektrárny Fukušima Daichi. Práce na vyčištění servisního podlaží hlavní budovy tak v rámci možností úspěšně pokračují.

Nyní je pro společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) prioritou zajištění dlouhodobé bezpečnosti nádrže s použitým palivem na poškozeném čtvrtém bloku. Skladovací bazény v nejvyšších patrech reaktorových budov jsou zasypány kusy těžkého betonu a ocelovými troskami v důsledku explozí vodíku, které následovaly roztavení jádra reaktoru v březnu 2011.

Tento týden Tepco vyjmula velký kus ocelové nosné konstrukce z bazénu třetího bloku. Proces, který proběhl uprostřed sněžného dne, trval 3 hodiny a 20 minut a neobešel se bez problémů. Posunování zkrouceného kusu kovu způsobilo, že jiná mohutná část trosek sklouzla do vody. Podle představitelů Tepco se jedná o stožár zařízení pro doplňování paliva. Vyšetřování ukázalo, že ponoření tohoto půldruhé tuny vážícího zařízení nezpůsobilo významný nárůst vodní hladiny nebo změnu chemického složení ani zvýšení aktivity vody v bazénu. Samotný krov se také rozlomil v půli, což způsobilo menší zpoždění.

Všechny ocelové a betonové trosky musí být odstraněny co nejdříve, aby Tepco mohla přistoupit k přesunu paliva do dlouhodobého úložiště.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..