Starý první blok a téměř dokončený druhý blok elektrárny Atucha
Starý první blok a téměř dokončený druhý blok elektrárny Atucha

Země podepsaly dvě dohody, které zajistí prohloubení společných aktivit v oblasti technologií a také navýšení exportu čínského výrobků a služeb.

Obě dohody uzavřely argentinská společnost Nucleoeléctrica Argentina SA a čínská národní jaderná společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) 29. ledna v Buenos Aires za účasti argentinského ministra pro federální plánování Julia de Vida, čínského velvyslance Yina Hengmina a prezidenta CNNC Maa Xiaominga.

Podle první dohody Nucleoeléctrica a CNNC budou spolupracovat na problémech, které se týkají tlakových trubek reaktorů, včetně inženýrských návrhů, výroby, provozu a údržby. Další oblastí spolupráce je výroba a skladování jaderného paliva, licencování, prodlužování životnosti jaderných zařízení a technologický rozvoj. Tato dohoda se týká jak jaderných elektráren, které už jsou v provozu, tak těch budoucích.

Druhá dohoda se zaměřuje na předání čínských jaderných technologií Argentině. Díky čínskému souhlasu může Argentina v budoucnu vystupovat jako technologická platforma, která dodává třetím stranám jaderné technologie, které zahrnují čínské výrobky a služby.

Navíc v rámci podpisu dohod prezentovala delegace CNNC technické a finanční výhody svého reaktoru CAP-1000, který je jedním z několika typů, o kterých se uvažuje v rámci projektu čtvrtého argentinského jaderného bloku.

Podepsání obou dohod následovalo smlouvy o spolupráci z července loňského roku. Ty se týkaly především Čínou financovaných studií aspektů plánované jaderné elektrárny a sdílení technologií výroby paliva.

Jaderný růst

Argentina provozuje dva jaderné reaktory – elektrárna Atucha leží nedaleko hlavního města, další reaktor pracuje v elektrárně Embalsa u města Cordoba ve vnitrozemí. Druhý blok v elektrárně Atucha bude brzy dokončen. Práce na něm začaly už v roce 1981, ale vzhledem k nedostatku financí byly v roce 1990 pozastaveny, aby byly v roce 2006 opět obnoveny. Všechny tři reaktory jsou těžkovodního tlakového typu (PHWR). V Embalse je to kanadský Candu 6, v Atucha se potom jedná o typ společnosti Siemens, který je argentinským unikátem a nikde jinde na světě nefunguje.

Plány vlády počítají se stavbou čtvrtého bloku a už nechala provést studii proveditelnosti. V červenci 2007 podepsala Nuceoeléctrica dohodu s Atomic Energy of Canada Ltd (AECL) o dořešení detailů výstavby vylepšeného reaktoru Candu 6 o výkonu 740MW a dokončení bloku Atucha 2. Navzdory plánu postavit další reaktor Candu probíhají jednání i s dalšími výrobci reaktoru z Francie, Ruska, Japonska, Jižní Korey, Číny i USA. Vypadá to tedy, že rozhodnutí použít kanadský typ není až tak jednoznačné. Konečné rozhodnutí o Atucha 3 padne po dokončení druhého bloku.

V září roku 2007, podepsala AECL memorandum o porozumění se společností Nucleoeléctrica a CNNC za účelem provést společnou studii o spolupráci na designu, výrobě, stavbě a provozu budoucích reaktorů typu Candu v Argentině, Kanadě a Číně. Navíc CNNC a Nucleoeléctrica souhlasily, že prohloubí vzájemné sdílení poznatků o provozu a údržbě reaktoru Candu 6.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..