Nový reaktor VVER 1200 bude pracovat například v Novovoroněžské jaderné elektrárně, na podobných projektech se v dalších letech mohou podílet i Češi.
Nový reaktor VVER 1200 bude pracovat například v Novovoroněžské jaderné elektrárně, na podobných projektech se v dalších letech mohou podílet i Češi.

Nový reaktor VVER 1200 bude pracovat například v Novovoroněžské jaderné elektrárně, na podobných projektech se v dalších letech mohou podílet i Češi.

Mimořádně zajímavý a přínosný pobyt za sebou mají čeští studenti a jejich profesoři,  členové sdružení CENEN, kteří spolu s českými novináři navštívili v lednu 2013 Novovoroněžskou jadernou elektrárnu a výrobní závod společnosti MSZ v ruském Elektrostalu, kde společnost TVEL vyrábí palivové články do jaderných reaktorů typu VVER.

„Nejen pro studenty, ale i pro nás, akademiky a jaderné experty, kteří už mají něco za sebou, byla návštěva Novovoroněžské jaderné elektrárny přínosnou zkušeností, kterou rozhodně využijeme ať už ve výzkumu nebo v praxi. Přestože jsme s technologií VVER již dobře obeznámeni z českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany, bylo velice zajímavé vidět jedinečná inovativní technologická řešení, která využívají jak reaktory VVER-1000 na funkčním bloku číslo 5 elektrárny tak rozestavěný reaktor VVER-1200.“ Po návratu to prohlásil místopředseda sdružení CENEN Václav Dostál,  který se studijní cesty do Ruska, která se uskutečnila díky iniciativě ruské státní korporace Rosatom, zúčastnil. CENEN  je dobrovolným akademickým sdružením vzdělávacích institucí, které se zabývá výukou v oboru jaderného inženýrství.

Novovoroněžská JE 2 je založena na technologii VVER-1200 a je velmi podobná nabízenému projektu MIR.1200 pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Společnost MSZ vyrábí jaderné palivo mimo jiné i pro české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany.

Účastníci vzdělávacího pobytu získali jedinečnou příležitost prohlédnout si na vlastní oči prostory staveniště Novovoroněžské JE 2, kde probíhá pokročilá fáze výstavby dvou reaktorů typu VVER-1200 o kapacitě 1200 MW. Tento typ nabízí i Konsorcium MIR.1200 pro projekt dostavby dvou bloků jaderné elektrárny v Temelíně. Do dnešní doby stavba Novovoroněžské elektrárny významně pokročila, se spuštěním prvního bloku se počítá již v roce 2014, druhého v roce 2015.

Jiří Martinec z brněnského VUT ocenil návštěvu závodu společnosti MSZ, kde se vyrábí palivo pro české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. „Mohli jsme se na vlastní oči přesvědčit, v jak přísných podmínkách podnik zpracovává mírně obohacený uran dopravený ze zpracovatelských podniků na Sibiři do formy palivových souborů nejvyšší kvality. Není bez zajímavosti, že MSZ vyrábí palivo jak pro reaktory typu VVER, jaké jsou například v Temelíně a v Dukovanech, ale ve spolupráci s Arevou také například pro reaktory západní “, dodal Martinec.

Konsorcium MIR. 1200 nabízí evoluční projekt jaderné elektrárny VVER-1200, který těží ze zkušeností z více než 1400 reaktorových let provozu jaderných elektráren typu VVER. Navazuje na osvědčená řešení, neustále zdokonaluje jejich bezpečností a je unikátní kombinací nejmodernějších aktivních a pasivních kontrolních systémů. Experti se shodují, že se jedná jeden z nejlepších reprezentantů generace III+.

Konsorcium MIR.1200  se v tendru ČEZ uchází o dostavbu 3. a 4. bloku jaderné elektrárny v jihočeském Temelíně. V čele česko-ruského konsorcia stojí společnost ŠKODA JS a.s., která se pro tento projekt dohodla na spolupráci s dceřinými společnostmi státního podniku Rosatom – akciovými společnostmi Atomstroyexport a OKB Gidropress.

Zdroj: Allforpower.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..